TEDx Poznań 2012

TEDx Poznań 2012W ostatni weekend miałem przyjemność gościć na konferencji TEDx Poznań 2012. Impreza odbyła się pod hasłem 4M: miasto, masa, maszyna, mózg. Warto było spędzić w pociągu kilka godzin żeby wziąć w tym udział. W jednym miejscu spotkało się naprawdę sporo interesujących i pełnych pomysłów ludzi. Prelekcje w wielu wypadkach były nie tylko ciekawe, ale również bardzo inspirujące. Mieszanka osób związanych z nowymi technologiami, projektowaniem, światem nauki i biznesu była naprawdę wybuchowa. 

Poznański TEDx odbył się w Concordia Design – miejscu skupiającym potencjał kreatywnego przemysłu z rejonu Wielkopolski. Nie wiem czy można było wybrać lepszą lokalizację. Duża ilość wolnego miejsca sprawiała, że uczestnicy i goście nie czuli się naprawdę swobodnie i komfortowo. Restauracja zlokalizowana na miejscu rozwiązywała wiele problemów, które zazwyczaj pojawiają się w przypadku przerw pomiędzy poszczególnymi częściami konferencji. Do tego rewelacyjna obsługa: same uśmiechnięte i pełne entuzjazmu twarze. Ze strony organizacyjnej imprezie przyznać można dużego plusa. Tomasz Kretek, Marta Glapińska, Monika Synoradzka i wiele innych osób odpowiedzialnych za doprowadzenie tej imprezy do skutku zasługują na brawa.

Miasto

Z części poświęconej „miastu” w pamięci utkwiło mi kilka rzeczy. Jedną z nich był projekt „Lampa w ciąży” przedstawiony przez Ultra Architects. Myślą przewodnią jest umieszczenie gniazda lęgowego dla ptaków w lampach stojących na naszych ulicach. Ptaki uzyskają schronienie, a my będziemy mogli je podglądać za pomocą kamer. Edukacja i pożyteczność w czystej formie. Ciekawe propozycje przedstawione zostały również przez Przemo Łukasika z Medusa Group. Klopfsztanga, meble z kisty czy też stół bez nóg to tylko niektóre z nich.

Masa

Na tych prezentacjach nie można było się nudzić. Genialnie zaczął Dr Piotr Michoń, który udowodnił, że prawie 3000 miejsce w maratonie to ogromny sukces. Gość z zagranicy Bastian Küntzel opowiadał o bardzo ciekawej inicjatywie wypożyczania osobowości innych ludzi. Z kolei Dr Andrzej W. Nowak w interesujący sposób opowiadał o procesie innowacyjności. Całą część poświęconą „masie” zakończył projekt „Nasz mały PRL”, który przez 6 miesięcy wraz ze swoim mężem i dzieckiem prowadziła Izabela Meyza. Cała rodzina postanowiła przez pół roku nie korzystać z żadnych dobrodziejstw powstałych po obaleniu komunizmu w naszym kraju. Efekt był powalający.

Maszyna

Tu działo się naprawdę sporo. Można było dowiedzieć się dlaczego Mars potrzebuje Polski i jak ważne dla naszego kraju mogą być inwestycje w technologie kosmiczne. Dzięki Oskarowi Zięcie wszyscy na własne oczy przekonali się jakie możliwości posiada technologia FiDU. Wystarczyło wziąć trochę cienkiej blachy i potraktować ją powietrzem pod ciśnieniem. Efektem były naprawdę ciekawe przedmioty: ultralekkie krzesła, most warzący 170 kg, który udźwignie prawie 2 tony obciążenia, czy też 30 metrowe konstrukcje na potrzeby wystawy w muzeum. Za sprawą prezentacji Rafała Witkowskiego udało się przywrócić wiarę w pisanie za pomocą kartki i długopisu. Metoda, która skazywana jest przez wielu na rychłe odejście do lamusa może nas wszystkich jeszcze nie raz zaskoczyć.

Mózg

W tej części znalazło się to wszystko co każdy z nas musi przeżyć: dzieciństwo, nauka, miłość, emocje. Prof. Włodzisław Duch opowiadał o metodach wczesnej edukacji dzieci. Natomiast Dr hab Janusz L. Wiśniewski poruszył arcyciekawą kwestię dotyczącą reakcji zachodzących w naszym mózgu.

Każdy kto wybrał się na TEDx Poznań 2012 nie mógł czuć się zawiedziony. Wiele ciekawych tematów, interesujący goście i wspaniała atmosfera to tylko niektóre z czynników mających na to wpływ. Dla mnie była to przede wszystkim dobra lekcja inspiracji. Oderwanie się od technologicznej rzeczywistości, zobaczenie innowacyjnych pomysłów i posłuchanie o niekonwencjonalnych rozwiązaniach w innych dziedzinach życia podziałało na mnie naprawdę pozytywnie. Przy okazji udało mi się zawrzeć kilka nowych znajomości. Jak zatem widać – same korzyści. Jeśli zastanawiasz się czy warto wziąć udział w takiej imprezie to wiedz, że warto. Oczywiście jeśli interesują Cię innowacje, niestereotypowe myślenie, ciekawe projekty, nowatorskie koncepcje oraz genialne poglądy.

Na zakończenie dodam jeden z materiałów TED prezentowanych na konferencji. Zapadł w pamięć nie tylko mi. Przekonaj się dlaczego: