Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanieChcesz przetestować jakiś pomysł? Nie wiesz czy Twoja koncepcja sprawdzi się w warunkach rynkowych? Nie chcesz wydawać pieniędzy na projekt, który może okazać się niewypałem? Zrób prototyp. W ten sposób niewielkim kosztem możesz zwizualizować swoją koncepcję i łatwo ją zmieniać. Wystarczy do tego kartka papieru i coś do pisania.

W dzisiejszych czasach prototypowanie to standard. Stosuje się je w wielu dziedzinach np. w rozwoju oprogramowania, aplikacji czy podczas prowadzenia różnego rodzaju projektów. Jest wiele zalet tworzenia prototypów. Dzięki nim można lepiej przeanalizować problem z jakim chcemy się zmierzyć, naprawić różnego rodzaju błędy, dopracować wymagania i odkryć problemy z jakich nie zdawaliśmy sobie początkowo sprawy. Prototypy można też testować. Są idealne nie tylko do wewnętrznych celów, ale także do testów w grupie docelowej odbiorców.

Sposoby na szybkie prototypowanie

Narzędzi jakie możemy wykorzystać do szybkiego stworzenia makiety jest całkiem sporo. Oto niektóre z nich:

 • kartka papieru i coś do pisania – najprostsze i najtańsze narzędzie. Wystarczy kilka kresek i Twój pomysł nabierze kształtu. Jeśli chcesz coś zmienić zmaż to i narysuj na nowo. W ten sposób można przygotować różne warianty rozwiązania nad jakim się pracuje. Niezbędna jest jednak odrobina estetyki. W przeciwnym wypadku w szkicu może być trudno się połapać.
 • karteczki post-it – rzadko używane, ale bardzo potężne narzędzie w szybkim prototypowaniu. Możliwość przyklejania i odklejania karteczek oraz ich różne kształty i kolory mogą znacznie ułatwić pracę. Modyfikowanie takich prototypów jest bardzo proste. Wystarczy złapać element i przełożyć go w inne miejsce. Kolory kartek także mogą odgrywać różne funkcje i repezentować różnego rodzaju elementy prototypu np. różowy przycisk, żółty blok tekstowy, niebieski pole do uzupełnienia. W taki sposób pracowaliśmy na warsztatach na App Academy. Kilka karteczek w różnych kolorach, gumka, ołówek, nożyczki i sprawny zespół pozwoliło nam w przeciągu kilkudziesięciu minut stworzyć od zera prototyp aplikacji mobilnej z rozpiską na wszystkie możliwe ekrany.
 • gotowe zestawy do prototypowania – czyli połączenie pierwszego i drugiego sposobu. Jeszcze do niedawna takie zestawy sprzedawał chociażby UX Pin. Zestawy mogą składać się z różnych elementów. Jedne przyspieszą tworzenie prototypów na telefony komórkowe, a inne ułatwią przygotowywanie makiet stron internetowych. Składają się z wielu różnych części które można przyklejać, wycinać i przekładać.
 • oprogramowanie do prototypowania – bardzo popularne w branży IT. Programy takie jak Axure RP Pro, wspominany wyżej UX Pin czy Proto.io znacznie przyspieszają pracę nad tworzeniem prototypu strony lub aplikacji. Do stworzenia prototypu nie potrzeba dużych umiejętności. Opanowanie zaawansowanych funkcji tych narzędzi nie zajmuje specjalnie dużo czasu, a w sieci jest całkiem sporo poradników na ten temat. Programy pozwalają także na tworzenie reużywalnych klocków, które z powodzeniem można używać w innych projektach.

Jeśli jesteś wyposażony w taki arsenał to przygotowanie jakiegokolwiek prototypu nie będzie Ci straszne. Ważne jest żeby testować różne rzeczy i robić jak najwięcej makiet. Wtedy łatwo nabierzesz wprawy i jeszcze bardziej przyspieszysz cały proces.

Przydatne rady w procesie prototypowania

Tworząc prototyp nie zapomnij też o kilku ważnych zasadach:

 • Rozpisz sobie wszystkie elementy swojego projektu – zaplanuj każdy widok i zapisz sobie każdą funkcję. W ten sposób nic Ci nie umknie i już na początku będziesz mieć obraz całego projektu.
 • Redukuj, upraszczaj, ukrywaj, organizuj – funkcji, które chcesz zrobić na pewno będzie za dużo. Usuń połowę, ukryj następną połowę, przenieś odpowiedzialność za kilka innych do zewnętrznego narzędzia, które zrobi to lepiej niż Ty i na koniec pogrupuj wszystkie funkcje pod względem tego za co odpowiadają. W ten sposób znacznie poprawisz swój pomysł.
 • Używaj prawdziwych treści – nie pisz na kartce xyz jeśli prototypujesz serwis będący bazą danych na temat leków. Używaj prawdziwych nazw i prawdziwych opisów. Ibumrutinaforte będzie brzmieć znacznie lepiej niż lek A, a prawdziwy skład produktu zadziała znacznie bardziej na odbiorcę prototypu niż wysłużona formułka lorem ipsum. Nie zapominaj od czasu do czasu wstawić bardzo długiej lub bardzo krótkiej treści. W ten sposób od razu przetestujesz różne warianty i zobaczysz z czym mogą być problemy.
 • Jeśli korzystasz z oprogramowania twórz reużywalne moduły – po co za każdym razem od nowa rysować prototyp funkcji odpowiedzialnej za umieszczenie galerii zdjęć. Przygotuj moduł, który łatwo osadzisz w innych projektach. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu.
 • Korzystaj z szablonów – niektóre programy do tworzenia pozwalają na tworzenie szablonów, które możesz w prosty sposób umieścić w różnych elementach swojego projektu. Jeśli coś się powtarza na każdym widoku zrób z tego szablon. Jeśli zmodyfikujesz szablon zmiany jakie wprowadzisz pojawią się na każdej stronie. To duże ułatwienie.
 • Rób zdjęcia – rysując prototyp na karce najłatwiej przenieść go do komputera robiąc zdjęcia. Wtedy wygodniej będzie pokazać go innym.
 • Zbieraj informacje zwrotne – pokaż swój prototyp osobom, które nie mają pojęcia o projekcie. Spytaj co o tym myślą? Czy są w stanie odpowiedzieć na pytanie do czego służy to co zrobiłeś? Poproś o wykonanie pewnych czynności. Zapytaj o 3 rzeczy, które najbardziej się podobały. Patrz z czym mają trudności.

Informacje zwrotne to najważniejsza rzecz jaką możesz otrzymać. Dzięki nim przekonasz się czy hipoteza jaką testujesz jest prawidłowa. To tylko niektóre rady, jakie mogą Ci się przydać. Im więcej prototypów stworzysz tym łatwiej będzie dobierać Ci narzędzia. A tych z czasem na pewno przybędzie. Już w tej chwili na horyzoncie pojawiły się dwa innowacyjne projekty, które mogą pomóc w tworzeniu szybkich prototypów:

AppSeed

AppSeed to projekt, który od kilku dni dostępny jest na Kickstarterze. Jego twórcy wpadli na bardzo prosty pomysł. Chcą żebyśmy dalej tworzyli prototypy na kartkach, ale chcą znacznie ułatwić ich przenoszenie do komputera. Wystarczy zrobić zdjęcie, a aplikacja w telefonie komórkowym sama podzieli go na różne elementy, które będzie można modyfikować. Takiego połączenia wcześniej nie było. AppSeed niewątpliwie zasługuje na miarę innowacji w prototypowaniu. W ten sposób bez problemu zmienisz teksty na makietach czy przełożysz kolejność elementów. Nie będziesz mieć też problemu z zaimplementowaniem podstawowych funkcji odpowiadających za linkowanie pomiędzy ekranami prototypu. Tego czy AppSeed w ogóle trafi na rynek jeszcze nie wiadomo. Do końca zbiórki na Kickstarterze pozostało jeszcze prawie 20 dni. Suma nie jest specjalnie duża, ale wpłaty od darczyńców także.

Launch

Launch - szybkie prototypowanie
To polskie narzędzie, do szybkiego prototypowania, które niebawem trafi na rynek. W tej chwili nie wiadomo na jego temat zbyt dużo, jednak ekipa jaka stoi za projektem pozwala wierzyć, że będzie to coś naprawdę ciekawego. Ci ludzie naprawdę mają na ten temat dużą wiedzę. Aplikacja będzie służyć głównie do tworzenia prototypów aplikacji mobilnych. Mam nadzieję, że okaże się czarnym koniem. W chwili obecnej na stronie projektu można zapisywać się do wersji beta.

Podsumowanie

Szybkie prototypowanie nie jest czarną magią. Dzięki niemu niewielkim nakładem pracy można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Nie bój się makiet. To Twoi sprzymierzeńcy w drodze do sukcesu. Pamiętaj, że na etapie tworzenia koncepcji zmiany nic nie kosztują, a wprowadzenie ich do prototypu to bardzo prosta sprawa.
Źródło obrazka: flickr.com (CC) Peter Hellberg