System zarządzania pomysłami

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/phabyano/225266863/sizes/s/in/photostream/Większość firm oczekuje od swoich pracowników kreatywności. Każdy ma własny pomysł na prowadzenie działań mających za zadanie wspieranie innowacyjności i procesu powstawania nowych pomysłów. Niektórzy powołują specjalne zespoły, inni zostawiają wolną rękę swoim pracownikom, a jeszcze inni nie robią w tym celu kompletnie nic. Im więcej pomysłów i oczekiwań oraz osób zaangażowanych w proces innowacyjności, tym trudniejsze jest zarządzanie. Jak nie zgubić się w morzu nowych pomysłów? Jak sprawdzić jakie pomysły zgłaszali poszczególni pracownicy? Jak dotrzeć do opinii innych osób na temat pojawiających się koncepcji? Rozwiązanie tego problemu znalazła firma Inmagic i stworzyła system zarządzania pomysłami IdeaNet.

Narzędzie przeznaczone jest dla firm, w których proces innowacyjności odgrywa bardzo dużą rolę. Swobodnie będą mogli korzystać z niego kierownicy projektów i inżynierowie. Co więcej IdeaNet może zostać również udostępniona klientom firmy, która korzysta z tego rozwiązania. Dzięki temu możliwa będzie jeszcze lepsza kooperacja pomiędzy różnymi osobami zaangażowanymi w realizację projektu. IdeaNet pozwoli zwiększyć wydajność i efektywność procesu innowacji. Narzędzie powinno pozytywnie wpłynąć na skrócenie czasu realizacji poszczególnych projektów.

System składa się z kilku różnych elementów, spośród których na uwagę zasługują:

  • mechanizm zgłaszania nowych pomysłów – użytkownicy mogą zgłaszać pomysły na różne sposoby, oceniać je, komentować czy też dodawać do nich tagi,
  • forum – umożliwia prowadzenie dyskusji na temat wprowadzanych produktów i usług oraz precyzowanie założeń związanych z nowymi pomysłami,
  • raportowanie – pozwala na śledzenie poszczególnych pomysłów, wyszukiwanie ich, moderowanie i sprawdzanie ich statusu,
  • blogi – umożliwiają prowadzenie bloga przez pracownika,
  • profil – agreguje wszystkie aktywności użytkownika jakie realizuje on w obrębie systemu. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie jakie pomysły zgłosił, co znajduje się na liście jego ulubionych pomysłów, które pomysły śledzi.
IdeaNet wydaje się być doskonałym narzędziem dla każdej firmy. Zarządzanie procesem innowacji nie jest łatwym zajęciem nawet w małej firmie. Dzięki systemowi, który gromadzi wszystkie dane na temat pomysłów z całej firmy ma się gwarancję, że żadna ciekawa koncepcja nie zostanie zapomniana. Z doświadczenia wiem, że czasem warto wrócić do dawnych pomysłów i spróbować spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Może okazać się, że coś co kiedyś uznane było za szaleństwo, dziś może zostać uznane za rewelacyjny pomysł. Niektóre koncepcje po prostu czasem wyprzedzają swoją epokę.