Strategia w innowacyjnym zespole [infografika]

Źródło: flickr.com - cc http://www.flickr.com/photos/dustinlarimer/5355478271/sizes/s/in/photostream/Skąd biorą się innowacje? Tworzą je ludzie. Jeden człowiek nie jest w stanie zbyt wiele zrobić samemu więc ludzie łączą się grupy. Dzięki temu mogą pracować wydajniej. Najlepszą jednostką organizacyjną do tworzenia innowacji są niewielkie zespoły. Szybciej mogą podejmować decyzje, łatwiej wypracowują kompromis, lepiej współpracują, mają jasny podział obowiązków, wykazują większą inicjatywę i zaangażowanie oraz częściej stosują nowatorskie pomysły. Zespoły nastawione na innowacyjność wyróżnia jeszcze strategia ich działania, która różni się od tego jaką mają jednostki zdeterminowane do osiąganie zaupełnie innych celów. Firma Brown & Company LCC postanowiła przeanalizować pracę takich zespołów. Efektem jest infografika, która pokazuje 10 elementów obrazujących ich pracę.

Kiedyś strategia kojarzyła się głównie z wojną. Dowódcy, którzy walkę mieli we krwii opracowywali ją w celu zniszczenia przeciwnika. Infografika ma kilka elementów związanych z tymi skojarzeniami. Po pierwsze opracowana została na szablonie zbliżonym do ludzkiego genomu, aby pokazać że tworzenie innowacji to sprawa odpowiednich predyspozycji. Po drugie jej składowe podzielone zostały na 4 fazy: przygotuj, wyceluj, odpal i popraw. Aż chciałoby się w tym momencie wystrzelić z działa zapakowanego naszymi pomysłami i uderzyć w rynek 🙂

Każdy z elementów składających się na strategię może być realizowany samodzielnie, ale najlepsze efekty osiągnie się w momencie zastosowania ich wszystkich. Eliminowanie błędów i problemów, kontakt z odbiorcą, podział obowiązków, inspiracje, planowanie, identyfikowanie potrzeb, poszukiwanie nowych kierunków, wyjątkowość oferty, wzbudzanie emocji i śledzenie informacji zwrotnych to komponenty wykorzysytwane przez innowacyjne zespoły. Jest jeszcze jeden czynnik bez którego nie ma szans na powodzenie. Zespół musi mieć wolną rękę w podejmowaniu decyzji. Zapraszam do obejrzenia infografiki: