Słowa dla Innowacji

Słowa dla InnowacjiWczoraj w warszawskim Skwerze odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom drugiej edycji konkursu „Słowa dla Innowacji”, który został zorganizowany przez PARP. Celem konkursu było wybranie najlepszych publikacji związanych z tematyką innowacyjności, które pojawiły się w telewizji, radiu, prasie i Internecie. Miałem okazję znaleźć się na miejscu i osobiście poznać kilka z nagrodzonych osób.

Po prawie 6 godzinach spędzonych w autobusie Warszawa przywitała mnie deszczem. Pomyślałem sobie, że teraz może być tylko lepiej. I tak też było. Pierwsze pozytywne wrażenie zrobiło na mnie miejsce, w którym zorganizowano całą imprezę. Skwer znakomicie prezentował się nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Na pierwszy rzut oka niepozorny budynek w swoich piwnicach skrywa bardzo dużo dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Wybór tego lokalu to ze strony organizatorów strzał w dziesiątkę.

Galę swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości. Laureaci mieli okazję odebrać nagrody z rąk Wicepremiera Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka oraz Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińskiej-Kasprzak. Powędrowały one do:

  • Nagroda główna – Luiza Zalewska reprezentująca Dziennik Gazetę Prawną, za cykl artykułów: „Ivona lepsza od IBM”, „Naukową wiedzę o DNA przekuli w biznes” oraz „Kryształy przyszłości”,
  • Wyróżnienie – Maciej Zarański z Podkarpackiej Nauki dla Przedsiębiorczości za artykuł: „Innowacje o innowacjach”,
  • Wyróżnienie – Grzegorz Cydejko i Filip Kowalik, którzy na łamach Forbesa zamieścili tekst: „Eureka po polsku”,
  • Wyróżnienie – Mirosław Bartołd z Wyborcza.biz za: „Ozonowa maść z nieba rodem. Jak dwie 19-latki założyły rewolucyjny biznes”.
Słowa dla Innowacji - Laureaci II edycji konkursu
Od lewej: Mirosław Bartołd, Grzegorz Cydejko, Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, Filip Kowalik, Luiza Zalewska, Maciej Zarański, Wicepremier Waldemar Pawlak; Źródło parp.gov.pl

Po rozdaniu nagród arcyciekawy wykład na temat innowacji w słowotwórstwie wygłosił profesor dr hab. Andrzej Markowski. Oberwało się takim słowom jak implementacja i aplikacja. Uwadze językoznawcy nie umknęły również sformułowania dokładnie, w czym mogę pomóc oraz piosenka o krótkiej życiowej noweli, której nigdy nie mamy dosyć. Kilka ciekawych zdań komentarza otrzymała także słynna „ministra”. Referat trwał 20 minut, ale nikt ze słuchaczy nie miałby nic przeciwko temu żeby profesor mówił dalej. Dowodem na to były ogromne brawa po zakończeniu wykładu.

Wiele działo się też w kuluarach. Z Luizą Zalewską rozmawiałem o tym dlaczego portalom internetowym brakuje odwagi we wdrażaniu innowacji. Zdaniem zwyciężczyni konkursu strony nie powinny upodabniać się do siebie tak bardzo jak ma to teraz miejsce. Każdy musi znaleźć własny sposób na to żeby wyrazić siebie w sieci i pokazać internautom to co ciekawego ma do powiedzenia.

W rozmowie z Filipem Kowalikiem natomiast poruszyłem sprawę powtórzenia hiszpańskiego scenariusza gospodarczego w naszym kraju. Wszystko ze względu na podobieństwa naszych krajów nie tylko pod względem wielkości, ale również w sposobie wydatkowania unijnych pieniędzy. Oboje mamy jednak nadzieję, że w Polsce nie powtórzy się tak głęboki kryzys jaki dotknął Półwysep Iberyjski.

Zamieniłem także kilka słów na temat innowacyjności z redaktorami portalu Kurier365.pl. Jak się okazuje ile różnych osób, tyle różnych definicji tego sformułowania. Tym przyjemnym akcentem zakończyłem mój udział w gali. Warszawa pożegnała mnie słońcem, dzięki czemu podróż powrotna do Gdańska była całkiem znośna.

Konkurs „Słowa dla Innowacji” pokazuje, że innowacje można nie tylko tworzyć, ale również można o nich pisać. Ludzi, którzy mają coś interesującego do opowiedzenia na ten temat jest w Polsce coraz więcej. To dobrze. W ten sposób rozwija się kultura innowacyjności. Dzięki wykorzystywaniu różnych mediów i środków przekazu o tym co ciekawego powstaje w naszym kraju może dowiedzieć się także więcej osób.

Druga edycja konkursu dobiegła końca. Czas na jego trzecią odsłonę. Zgłoszenia można wysyłać do końca maja. Zachęcam wszystkich, którzy piszą o innowacjach do wzięcia udziału w zabawie. Warto.

Źródło obrazka: pi.gov.pl