Serwis, który łączy autorów książek z czytelnikami

Serwis, który łączy autorów książek z czytelnikami - na obrazku autor bestsellerów China Mieville na spotkaniu z czytelnikami w księgarniUwielbiam czytać książki. Tydzień, w którym nie przeczytam czegoś nowego uważam za stracony. Czytanie może dostarczać wielu naprawdę miłych wrażeń. Jednym z przyjemniejszych jest to kiedy otwierasz książkę i widzisz w niej odręcznie napisaną dedykację  od autora. Przypominasz sobie wtedy chwilę, w której udało Ci się spotkać pisarza, zamienić z nim parę słów i zdobyć dedykację. W mojej kolekcji jest jedna pozycja, która została odręcznie podpisana przez jej twórcę. W zeszłym roku na Blog Forum Gdańsk udało mi się złapać Pawła Tkaczyka i załatwić specjalnie dla mojej dziewczyny wspaniałą dedykację w „Zakamarkach   marki”. Spotkanie autora nie jest prostą sprawą.  Trzeba być bardzo czujnym żeby wiedzieć kiedy będzie w danym miejscu w celu przeczytania fragmentów swojej książki czy też spotkania z fanami. Pojawił się jednak serwis, który może to zmienić.


Togather to strona, która łączy autorów książek z ich fanami. Dzięki niej twórcy mogą umówić się na spotkanie z konkretną grupą czytelników w ustalonym miejscu. Obecność w serwisie daje fanom informację, że autor jest do ich dyspozycji. Sami mogą zaprosić go do swojego miasta i umówić się w dogodnym terminie. Żeby autor nie jechał dla kilku osób może postawić pewne warunki takie jak:

  • pieniądze na pokrycie przyjazdu – czyli konkretna kwota jaką muszą zebrać organizatorzy,
  • potwierdzenie zamiaru przybycia – autor sam ustala ile osób minimalnie musi być obecnych na spotkaniu,
  • ilość książek – jaką deklarują zakupić uczestnicy.

Każdy pisarz na swoim profilu ustala minimalne wartości dla poszczególnych elementów. Jeśli organizatorom uda się spełnić któreś z wymagań autor pojawi się na spotkaniu. Proces zapraszania jest całkiem prosty. Należy wejść na profil osoby, z którą chcemy się spotkać i wybrać czy zależy nam na tym żeby pojawiła się osobiście czy też zadowoli nas rozmowa online za pomocą komunikatora Skype. Następnie musimy podać informacje o miejscu, w którym wszystko będzie zorganizowane i zaproponować pasujące terminy. Kolejnym krokiem jest zadeklarowanie wsparcia i zebranie odpowiednio dużej liczby chętnych. Jeśli wszystko będzie zgodne z ustaleniami autor potwierdzi swój udział.

Togather to bardzo ciekawy serwis. Umawianie się na spotkania autorów z fanami jeszcze nigdy nie było takie proste. Zastanawiam się czy taki model sprawdziłby się w Polsce. USA w porównaniu do naszego kraju to bardzo duży rynek wydawniczy. Autorzy zarabiają tam naprawdę dobre pieniądze. W naszym kraju tylko nieliczni potrafią żyć z pisania. Niemniej jednak jest dla nas pewne światełko w tunelu. W końcu prawie połowa Polaków czyta książki.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) katclay