Prosty sposób na prototypowanie

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/purecaffeine/4325390829/sizes/s/in/photostream/Żadne większe przedsięwzięcie nie obejdzie się bez prototypu. Nie musi on odwzorowywać w 100% tego jak ma działać produkt docelowy. Wystarczy, że każdy kto na niego spojrzy będzie wiedział jak to ma działać i jakie ma mieć możliwości. Prosty szkic narysowany na kartce papieru może być dużo lepszym prototypem niż ogromna makieta pokazująca każdy możliwy detal. Nie ma jednej szkoły prototypowania i jednej zasady działania prototypów. W pracy zawodowej bardzo często modeluję nowe serwisy i ich funkcjonalności stąd znajomość narzędzi, które w tym pomagają jest mi bardzo bliska. Na rynku pojawiło się właśnie nowe narzędzie Mockup Builder, którego twórcy określili je mianem zabójczego oprogramowania do prototypowania. Przyjrzyjmy mu się z bliska.

Największą zaletą narzędzia jest prosta obsługa, możliwość stworzenia prototypu naprawdę szybko i podzielenia się nim z innymi osobami. Dzięki temu żaden prototyp nie zginie nigdzie w załącznikach do maili. Praca na Mockup Builderze może odbywać się w trybie online za pośrednictwem strony internetowej lub z poziomu systemu operacyjnego. Możliwości jakie posiada narzędzie są zbliżone do tego co oferuje konkurencja. Produkt skierowany jest dla grupy projektantów, którzy nie muszą na makiecie odwzorowywać systemu w stosunku 1:1. Jeśli zależy Ci na szybkim stworzeniu prototypu i wysłaniu go do klinenta Mockup Builder będzie do tego idealnym narzędziem. Najważniejsze możliwości systemu to:

  • ponad 80 gotowych komponentów do tworzenia prototypu w tym multimedia i elementy mobilne,
  • możliwość tworzenia szablonów stron,
  • 500 mb przestrzeni na każdy prototyp,
  • wersja online i desktopowa,
  • łatwe dzielenie się prototypami i tryb prezentacji do nanoszenia uwag na makietę,
  • zapisywanie i wczytanie stworzonych prototypów,
  • obsługa narzędzia za pomocą skrótów klawiszowych w wersji online,
  • szybkość działania.

Mockup Builder to darmowa alternatywa dla płatnego oprogramowania do tworzenia makiet. Posiada nieco mniej opcji niż AxureRP Pro czy JustProto, ale rekompensuje to możliwością naprawdę szybkiego tworzenia prototypów. W momencie kiedy wszyscy konkurenci umieszczają w swoich systemach jeszcze więcej możliwości i tym samym przyprawiają projektantów o ból głowy, Mockup Builder idzie w zupełnie innym kierunku. Upraszcza funkcjonalności jak tylko się da, tak aby proces tworzenia makiety polegał na przeciąganiu na ekran poszczególnych klocków i zmianie ich nazw. Szybko i naprawdę prosto. Takie właśnie powinny być prototypy.