Prosty sposób na aplikację mobilną rozpoznającą obrazy

Prosty sposób na aplikację mobilną rozpoznającą obrazyPodczas studiów zainteresowała mnie technologia OCR. Optyczne rozpoznawanie tekstu stało się głównym motywem przewodnim mojej pracy licencjackiej. Chciałem ułatwić sobie życie i już nigdy więcej nie wpisywać pozycji zakupowych z faktur do bazy danych. Czasem musiałem przepisać w ten sposób nawet kilkaset dokumentów. Trzeba było coś na to poradzić. Wpadłem na pomysł, że będzie to za mnie robić skaner i napisany przeze mnie program. Miało być miło, szybko i przyjemnie. Skanuję fakturę i po chwili informacje w bazie danych są zaktualizowane. Po drodze natrafiłem na całą masę problemów, sporo z nich przy okazji rozwiązując. Aplikacji nigdy nie udało mi się ukończyć, ale wtedy bardziej liczyło się dla mnie to, że mogłem pracować z nową technologią. Jak się okazuje w naszym kraju są inni śmiałkowie, którym rozpoznawanie znaków, a także obrazów nie jest straszne. Lata ciężkiej pracy jakie włożyli w okiełznanie tej technologii przynoszą niesamowite efekty. Zaczynali od SaveUp – aplikacji umożliwiającej robienie zakupów sfotografowanych przedmiotów za pomocą komórki. Dziś świat stoi przed nimi otworem, a ich najnowsze dziecko pozwoli każdemu stworzyć aplikację mobilną rozpoznającą obrazy. O kim mowa? Oczywiście o iTraff Technology.


Firma to wspólny pomysł Arkadiusza Skuzy, Wojciecha Radomskiego, Pawła Elbanowskiego i Marcina Szajka. Najnowsze dzieło iTraff to recognize.im. Twórcy narzędzia postanowili wybrać nieco inny kierunek w stosunku do tego co robili wcześniej. Zamiast tworzyć aplikację poszli w stronę opracowania API wykorzystującego silnik rozpoznający obrazy. Dzięki temu z ich narzędzia będzie mogło skorzystać znacznie więcej odbiorców. Po co samemu tworzyć dziesiątki aplikacji z tą samą funkcją skoro można dać taką możliwość innym, a samemu skoncentrować się na rozwoju technologii?

Dzięki temu każdy programista urządzeń mobilnych będzie mógł podłączyć pod swoją aplikację funkcjonalności do rozpoznawania obrazów. To w jaki sposób zostanie wykorzystana ogranicza tylko wyobraźnia. W chwili obecnej system obsługuje pliki jpg w rozmiarze 0,5MB. Recognize.im dostępny jest w dwóch planach taryfowych: darmowym do 100 skanowań/miesiąc i wariancie Pro dla bardziej wymagających klientów. Z systemu korzysta już ponad 300 firm, które przetrzymują w bazie ponad 2 500 000 obrazów.

To co dziś ma do zaoferowania recognize.im to dopiero początek. Za jakiś czas możemy spodziewać się dodania do API funkcjonalności związanych z rzeczywistością rozszerzoną. Narzędzie zostało docenione przez Facebooka. Będzie jednym z oficjalnych API używanych przez uczestników Facebook Developer World HACK. To ogromne wyróżnienie i naprawdę wielka szansa dla ekipy iTraff. Firma Marka Zuckerberga bardzo aktywnie działa na polu rozpoznawania obrazów. Niedawno za $100 000 000 przejęła Face.com – światowego lidera w dziedzinie tworzenia oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Czy iTraff pójdzie tą samą drogą? Z całego serca im tego życzę.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) pareeerica