Pomorski Kongres Project Management 2012

Pomorski Kongres Project Management 2012 - na obrazku widoczny jest budynek Amber Expo, w którym odbył się kongresPomorze to miejsce, w którym dzieje się wiele ciekawych projektów. Działa tu też bardzo prężna grupa project managerów. Podczas realizacji nowych przedsięwzięć każdy PM musi zmierzyć się z trzema siłami: zakresem, budżetem i czasem. Okiełznanie magicznego trójkąta to chleb codzienny w tym zawodzie. Temat ten stał się motywem przewodnim tegorocznego Pomorskiego Kongresu Project Management. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie IPMA Polska. Jako kierownik projektów w Jamel Interactive musiałem się tam znaleźć i posłuchać tego co ciekawego mają do powiedzenia inni.

Miejsce Kongresu wybrano nieprzypadkowo. Amber Expo robi naprawdę duże wrażenie. Widok z jego okien na PGE Arenę zapiera dech w piersiach. Przez chwilę można poczuć się jak dziecko nie mogące oderwać wzorku od witryny sklepowej. Gości na miejscu powitała Przewodnicząca Rady Pomorskiej Grupy Regionalne IPMA Polska – Grażyna Stefaniszek.

Pierwsza prelekcja przedstawiała bardzo trudny temat jakim jest realizacja projektów w zabytkowych lokalizacjach. Okazuje się, że liczba pozwoleń jakie niekiedy trzeba uzyskać może być naprawdę spora. Arleta Pławska – Kierownik Działu Funduszy Europejskich i Administracji w Parku Kulturowmy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” zdradziła słuchaczom także kilka ciekawych sposobów rozliczania kosztów przy tego typu projektach.

Jak prowadzić projekt swoim zasięgiem obejmującym obszar od Szczecina do Elbląga? O tym można było dowiedzieć się z wystąpienia Pani Anny Rynkowskiej reprezentującej Alcatel Lucent Polska. Prelegentka zwróciła także uwagę na to jak trudne może być czasem współpracowanie z firmami zagranicznymi. Zwłaszcza kiedy w harmonogramie nie uwzględni się tego, że w jakimś kraju przez 2 tygodnie wszyscy mogą mieć wolne od pracy.

To jak duże projekty są realizowane na Pomorzu pokazał Grzegorz Hrycyna z Grupy LOTOS. Program 10+ to przedsięwzięcie trwające 100 miesięcy. Jego koszt przekroczył 1,5 mld Euro. Zarządzanie takim przedsięwzięciem to naprawdę nie lada wyzwanie. Same prace koncepcyjne i planistyczne trwały 60 miesięcy. W trakcie realizacji pojawiło się sporo problemów chociażby takich jak wahania kursu waluty. Kiedy w skali roku cena Euro skacze pomiędzy 3,2 zł a 4,6 naprawdę można wpaść w tarapaty. Na szczęście LOTOS poradził sobie w tej sytuacji. Program 10+ pokazał także jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w trakcie realizacji tak dużych inwestycji. Dzięki odpowiedniej kampanii informacyjnej dla pracowników i bardzo restrykcyjnym normom bezpieczeństwa współczynnik wypadkowości był o prawie połowę niższy niż zakładano.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na panel dyskusyjny. Rozmowę poprowadził Sławomir Halbryt – Wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Uczestnikami dyskusji byli Wojciech Płotka – Kierownik Działu Eksploatacji i Inwestycji z Portu Lotniczego Gdańsk, Renata Wiśniowska – Dyrektor projektu BIEG 2012, Krzysztof Rudziński – Prezes Zarządu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz dr hab. inż. Marek Wirkus – Profesor Politechniki Gdańskiej. Tematem były projekty zmieniające obraz Pomorza. Dyskusja była bardzo ciekawa. Wielu słuchaczy aktywnie się do niej włączyło. W trakcie panelu okazało się jak ważna jest komunikacja społeczeństwu korzyści płynących z danej inwestycji.

Podczas lunchu miałem okazję siedzieć przy jednym stole ze znakomitymi gośćmi. Wraz z panem Sławomirem Halbrytem, kolejnym prelegentem Jackiem Jamrożem oraz silnym zespołem z firmy Sprint udało nam się porozmawiać o startupach, innowacjach i tym wszystkim co ciekawego dzieje się w naszym regionie. Po przerwie goście mieli okazję obejrzeć świetną prezentację o zarządzaniu projektem kursu biznesowego. Stworzenie unikalnego w skali światowej szkolenia z zakresu zarządzania ryzykiem to naprawdę wielka rzecz. Dzięki takim inicjatywom jak Polrisk i ludziom pokroju Jacka Jamroża być może uda się wdrożyć na rynku europejskim wypracowane w Polsce standardy zarządzania ryzykiem w projektach.

Kolejne wystąpienie pokazywało projekt aktywizacji młodych project managerów. Za tą ciekawą inicjatywą stoi Young Crew Polska. Jej celem celem jest wspieranie młodych adeptów sztuki zarządzania projektami. Konkurs jaki organizuje YCP oferuje podobne korzyści jak doskonale znany wszystkim studentom program Grasz o staż.

Kolejny prelegent – Adam Ryszewski – reprezentował dobrze mi znaną instytucję szkoleniową COMBIDATA Polska. Parę lat temu miałem przyjemność uczęszczania na organizowane przez tę firmę zajęcia. Tematem prezentacji były doświadczenia zebrane w projekcie wdrażania rozwiązań HR dla jednej z gdyńskich firm. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich zainteresowanych przedsięwzięciem. Obsługa ponad 3 500 zgłoszeń wysłanych przez kandydatów w przeciągu jednego weekendu dzięki nowemu systemowi stała się dziecinnie prosta.

Ostatnie wystąpienie dotyczące nadzoru inwestorskiego w projektach zakończyło się bardzo gorącą dyskusją z uczestnikami kongresu. Na koniec rozlosowano nagrody dla uczestników i zaproszono wszystkich gości na uroczysty bankiet.

Pomorski Kongres Project Management to impreza warta polecenia wszystkim kierownikom projektów. Organizatorom należą się duże brawa. Ciekawe miejsce, znakomici goście, doskonała oprawa, możliwość nawiązania nowych kontaktów i spotkania wielu dobrych znajomych to tylko niektóre elementy jakie oceniam pozytywnie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku impreza stać będzie na jeszcze wyższym poziomie, chociaż poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko.