Najbardziej innowacyjne firmy 2013 roku

nike fuelband najbardziej innowacyjne firmy 2013 rokuJak co roku Fast Company opublikowało listę 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Jest sporo niespodzianek. Liderzy zeszłorocznego rankingu: Apple, Facebook i Google nie znaleźli się nawet w pierwszej 10. Pierwsze miejsce zajęła firma, która w poprzednim plebiscycie nie załapała się na listę. Czy słusznie? Przekonaj się o tym osobiście.

Miejsce 10 – Target

Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze nigdy nie słyszałeś o tej firmie. Działają w branży odzieżowej. Wyróżnienie od Fast Company otrzymali dzięki swoim nowym sklepom City Target, które diametralnie zmieniły doświadczenie jakim jest robienie zakupów.

Miejsce 9 – Safaricom

Kenijski telekom, który otworzył czynną całą dobę infolinię umożliwiającą bezpośrednie połączenie pacjenta z doktorem. W kraju, w którym większość ludzi żyje za mniej niż 1 dolara dziennie taka usługa jest warta naprawdę dużo.

Miejsce 8 – Pinterest

Jeden z najszybciej rozwijających się serwisów społecznościowych na świecie. Pokochali go zarówno użytkownicy, jak i sprzedawcy. Moda na przypinanie zdjęć wydaje się nie mieć końca. Dla wielu osób prowadzących biznes Pinterest stał się ważnym kanałem generowania przychodu.

Miejsce 7 – Sproxil

Firma, której misją jest walka z podróbkami na rynku medycznym. Szacuje się, że z powodu podrobionych leków każdego roku ginie na świecie ponad 700 000 ludzi, a dochody związane z tym procederem sięgają ponad 600 mld dolarów. Sproxil opracował specjalne nalepki na leki, które pozwalają w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność. Pacjenci skorzystali z nich ponad 2 mln razy.

Miejsce 6 – Uber

Twórca aplikacji umożliwiającej tanie podróżowanie po mieście. Łączy kierowców z osobami, które potrzebują podwózki. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk.

Miejsce 5 – Fab

Sklep internetowy, który pozwoli Ci odkryć najfajniejsze rzeczy na świecie. Tak przynajmniej reklamują go twórcy. Znaleźć w nim można zarówno stylową biżuterię tworzoną przez niezależnych projektantów, jak i zdrową żywność.

Miejsce 4 – Splunk

Zajmują się ‚big data’ na szeroką skalę. Monitorują, indeksują i analizują dane w czasie rzeczywistym. Z usług Splunk korzysta ponad 5 000 firm z całego świata.

Miejsce 3 – Square

Dostawca systemów umożliwiających płacenie kartą przy użyciu urządzeń mobilnych. Dzięki Square klienci na całym świecie każdego roku dokonują w ten sposób płatności na ponad 10 mld dolarów.

Miejsce 2 – Amazon

Największy sklep internetowy świata, którego ambicje są znacznie większe. Poza ogromnymi magazynami, z których wysyłany jest towar na cały świat, mają własny sklep z aplikacjami i hardware w postaci czytnika e-booków Kindle.

Miejsce 1 – Nike

Tej firmy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Produkują sprzęt sportowy i robią to znakomicie. Ich najnowsze dzieła: opaska FuelBand i nowatorskie obuwie Flyknit szturmem zdobyły serca sportowców na całym świecie.

Pełny ranking znajdziesz na stronie Fast Company. Tworzenie tego typu zestawień nie jest zbyt prostą sprawą, a obiektywna ocena działań jakimi są innowacje jest bardzo trudna. Każdy z nas pewnie wybrałby inne firmy. Ja na przykład znacznie wyżej postawiłbym Google i Apple oraz umieścił na liście Cloud 4 cancer (oprogramowanie do wykrywania raka), BMW, czy też Mojio (narzędzie pozwalające zmienić każde auto w inteligentny pojazd). Ogromną zaletą tego zestawienia jest możliwość poznania firm tworzących innowacje o których wcześniej nie miało się pojęcia. Nie wiem jakimi kryteriami kierowali się redaktorzy FC, ale w zestawieniu, które przygotowali znalazły się podmioty działające na dużą skalę i starające się rozwiązywać problemy ludzi na różnych kontynentach. I tak właśnie trzeba działać, jeśli chce się walczyć o miano jednej z najbardziej innowacyjnych firm na świecie.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) Peter Parkes