Najbardziej innowacyjna firma na świecie

Źródło: flickr.com - http://www.flickr.com/photos/thomashawk/25366428/sizes/s/in/photostream/Jeśli zapytałbym się Ciebie jaka jest najbardziej innowacyjna firma na świecie to jaką odpowiedź bym otrzymał? Apple? Facebook? Google? IBM? Microsoft? Samsung? Wszystkie te firmy można uznać za innowatorów, ale na świecie jest ktoś, kto jest znacznie lepszy od nich w dziedzinie innowacji. Co więcej praktycznie każda z wymienionych wyżej korporacji korzystała z usług tej firmy. Dzięki tej współpracy możliwe było powstanie przełomowych dla branży produktów i usług. IDEO, bo o tej firmie mowa, skupia całą swoją energię na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin tematycznych. I trzeba im przyznać, że robią to po mistrzowsku.

IDEO powstało w 1991 roku w Palo Alto. Misją firmy jest pomaganie innym w byciu innowacyjny, prowadzeniu biznesu czy też rozwijaniu potencjału. Podczas odbywającej się ostatnio 12 edycji konkursu International Design Excellence Awards firma zajęła pierwsze miejsce zdobywając 11 medali w dziedzinach takich jak: usługi, badania, transport, produkty komercyjne, produkty dla biur, innowacyjne strategie, usługi interaktywne oraz produkty do wystroju wnętrz. Listę nagrodzonych projektów zobaczyć można na stronie firmy, natomiast wszystkie prace nagrodzone w konkursie dostępne są na strone FastCoDesign.com.

W jaki sposób IDEO stało się najbardziej innowacyjną firmą na świecie? Był on bardzo prosty. Całkowicie skupić się na procesie innowacyjności. Każdy najmniejszy element organizacji ma za zadanie wspierać innowacyjność jej pracowników. Proces wymyślania nowych rozwiązań jest w IDEO nieustanny. Każdego dnia pracownicy firmy spotykają się na burzach mózgów, tworzą prototypy, dyskutują, spierają się, wymyślają nowe rozwiązania tak, aby dzięki nim można było rozwiązywać różne problemy. IDEO nie ogranicza się do jednej branży, dla której stara się wymyślać nowe rozwiązania. W tej firmie nie ma żadnych ograniczeń. Dzięki temu nowe wynalazki powstają z zastosowania rozwiązań istniejących w zupełnie innych miejscach np. użycia mechanizmu z fotela obrotowego do stworzenia obrotowej podstawy do monitorów czy też mechanizmu obracania o 360 stopni ekranu laptopa. Jak widać czasem rozwiązania są zacznie bliżej niż można to sobie wyobrazić.

IDEO to firma, która kocha innowacje. Kreatywność i innowacyjność stała się w tej firmie sztuką, którą jej pracownicy opanowali do perfekcji. Wiele lat ciężkiej pracy zaowocowało licznymi nagrodami przyznawanymi firmie w różnych kategoriach. Najważniejszą nagrodą dla każdego w IDEO jest to, że codziennie może pracować nad czymś co może zmienić świat. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze.