Microsoft wprowadzi Windows Store?

Źródło: http://www.youtube.com/user/MicrosoftMicrosoft zaprezentował jak będzie wyglądać interfejs nowego Windowsa 8. Zmiany wyglądają bardzo interesująco. Nawigacja w nowym Windowsie przestanie skupiać się na znanych wszystkim okienkach. Nadszedł czas na kafelki! Dla wszystkich użytkowników najpopularniejszego sytemu operacyjnego na świecie będzie to bardzo duża zmiana. Sam pomysł zaczerpnięty został z interfejsu Windows Phone 7. Wygląda na to, że się sprawdził. Jeśli MS zdecyduje się oprzeć swój najnowszy OS na takiej nawigacji, to trzeba przyznać, że będzie to największa zmiana od powstania okienkowego Windowsa. Jednak Microsoft przygotowuje się do jeszcze jednej rewolucji: wprowadzenia w Windows 8 własnego odpowiednika sklepu z aplikacjami takiego jak App Store i Android Market.

Przeglądając prezentację najnowszego dziecka firmy z Redmond możemy zobaczyć w dolnym lewym rogu ikonkę torby z logo Windowsa i napisem Store. Czy to przypadek? Najprawdopodobniej nie. Wygląda na to, że w najnowszym Windowsie wykorzystany zostanie model biznesowy sprawdzony przez Apple i Google. W dalszej części prezentacji Jensen Harris z MS opowiada o technologii, która użyta będzie do tworzenia aplikacji. Wspomina między innymi JavaScript i wyraża się o tym języku programowania jako świetnie znanym przez wielu programistów. Czy to nie brzmi jak zaproszenie do tworzenia aplikacji na nową platformę?

Niezależni programiści i różnego rodzaju firmy tworzą oprogramowanie na Windowsa od wielu lat. Więc generalnie to nic nowego. Jednak zmiana modelu dystrybucji to już duża nowość. Sukces odniesiony przez App Store i ogromna liczba aplikacji na iPhone oraz iPada pokazały, że ułatwienie możliwości dystrybucji i zarabianie na oprogramowaniu przez jego twórców przyczynia się do bardzo szybkiego wzrostu liczby tworzonych programów. Microsoft najprawdopodobniej, podobnie jak Apple i Google, pobierać będzie prowizję od sprzedaży. Firma zachęca programistów piszących software pod Windows 8, tym że będą mogli tworzyć efektowne aplikacje pełnoekranowe. Dodatkowo działać one będą pod różnymi platformami: na komputerze, tablecie czy też smartphonie.

Wymierne korzyści będzie mogło osiągnąć dzięki temu wielu użytkowników Windowsa. Jeśli ktoś potrzebować będzie jakiejś aplikacji, to kliknie po prostu w ikonkę sklepu i w parę chwili ściągnie interesujący go program. Niewielkie opłaty za programy są akceptowalne przez dużą rzeszę użytkowników. Pozostali zadowolą się darmowym softem. Potencjalnych odbiorców takiego oprogramowania jest bardzo wielu. Dodatkowo są przyzwyczajeni do swojego systemu więc czemu nagle mieli by go zmienić na coś innego?

Po sukcesie Windowsa w latach 90 Microsoft osiadł na laurach i nie był zainteresowany obszarami związanymi z Internetem i nowymi technologiami. Umożliwiło to powstanie Google czy też odbicie się od dna przez Apple. Dziś Microsoft wie jak dużo stracił i stara się atakować przeciwników na różnych frontach. Tam gdzie mają oni mocne pozycje sam nie jest w stanie narzucić swojego stylu gry. Więc postanowił przenieść rozgrywkę na własne podwórko. Wykorzysta na nim taktykę stworzoną przez przeciwnika. Zagranie powinno się udać, bo Windows prędko nie przestanie być najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Popularność Mac’a, iPhone, iPada jest zbyt mała żeby zagrozić Windowsowi, podobnie jak Chrome OS. Przeciętny człowiek nie potrzebuje możliwości Linuxa, nie wyda 2 razy więcej pieniędzy na komputer Appla, a Google nadal kojarzy mu się przede wszystkim z wyszukiwarką. Czy zatem Microsoft po raz kolejny wygra starcie o hegemonię wśród OSów i jeszcze bardziej umocni swoją pozycję? Czy dzięki nowemu modelowi biznesowemu zacznie osiągać niewyobrażalne zyski? Przekonamy się kiedy na świat wyjdzie Windows 8.