Matryca pomysłów

Matryca pomysłów pomoże Ci stworzyć innowacjeCzy wiesz w jaki sposób najczęściej powstają innowacyjne pomysły? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: z połączenia dwóch lub więcej istniejących wcześniej rozwiązań. Obserwacji tej dokonał profesor Edward M. Tabuer. Na jej podstawie stworzył „HIT matrix” czyli matrycę do szybkiego generowania nowych pomysłów pomysłów.

Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy wziąć dwa istniejące przedmioty/produkty/rozwiązania, wypisać ich cechy i połączyć je ze sobą. Z powstałych kombinacji może wyniknąć wiele interesujących rzeczy. Ważne jest żeby wybierać takie elementy, które nie mają ze sobą bardzo wielu cech wspólnych. W ten sposób łatwiej będzie stworzyć ciekawe kombinacje. Przy określaniu cech i właściwości nie należy za bardzo wchodzić w szczegóły ponieważ może to skutkować zawężeniem perspektywy np. zamiast pisać, że telefon ma o 8 GB więcej pamięci niż poprzednie rozwiązanie i potrafi robić zdjęcia w rozdzielczości 41 megapikseli lepiej napisać większa pamięć, robienie zdjęć. W praktyce tworzenie matrycy pomysłów wygląda następująco:

  1. Wybieramy produkty/usługi/przedmioty
  2. Dla każdego z elementów wypisujemy taką samą ilość cech
  3. W puste pola przepisujemy elementy z wierszy i kolumn
  4. Usuwamy zbędne pary
  5. Badamy potencjał pozostałych kombinacji

Przykład. Wybieramy dwa elementy, które za bardzo do siebie nie pasują czyli latającego drona i konto bankowe. Dla każdego z nich wypisujemy po 5 cech. W przypadku drona będą to: zdalne sterowanie, latanie, nagrywanie z góry, gromadzenie danych, informowanie o zagrożeniach. Dla konta bankowego mamy: wpłata i wypłata środków, ubezpieczenie, regulamin, odsetki, konto firmowe. Dane po wprowadzeniu do matrycy prezentują się następująco:

Matryca pomysłów

Na pierwszy rzut oka widać, że niektóre kombinacje kompletnie do siebie nie pasują. Po ich wyeliminowaniu matryca może wyglądać w taki sposób:

Matryca pomysłów

Musimy jeszcze tylko przeanalizować pozostałe kombinacje: 

  • Latający bankomat – brzmi karkołomnie, ale już mobilny oddział bankowy mógłby mieć jakieś bardziej praktyczne zastosowanie,
  • Ubezpieczenia pojazdów samobieżnych/zdalnie sterowanych – już niedługo na drogach pojawią się samochody, które nie będą potrzebować kierowców. Za ich sprawą konieczne będzie wprowadzenie nowych rodzajów ubezpieczeń,
  • Szkoła pilotażu drona – usługę taką mogłyby oferować firmy handlujące tego typu urządzeniami,
  • System optymalizujący odsetki bankowe – narzędzie dla kredytobiorców, które pozwoli im spłacać mniejsze odsetki dzięki wykorzystywaniu różnego rodzaju informacji,
  • Drony firmowe – w końcu która firma nie chciałaby mieć drona ze swoim logo.

Te pomysły to tylko przykłady tego jak ciekawe rozwiązania mogą pojawić się z kombinacji wpisanych w matrycę. Używając innych cech wybranych produktów można by otrzymać zupełnie inne rezultaty. Nawet pomimo tego, że wybrane zostały usługi, które nie mają ze sobą nic wspólnego udało się wyłonić kilka interesujących koncepcji. Jednak same pomysły to nie wszystko. Dopiero realizacja pokaże prawdziwą wartość każdego z nich.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) Light Painting