Kupić, nie kupić, a może poczekać?

Ile razy robiąc zakupy sprzętu elektronicznego zdarzyło Ci się stanąć przed dylematem czy dokonujesz dobrego wyboru? Ja mam tak często. Zawsze przed zrobieniem zakupów sprawdzam opinie o sprzęcie wśród znajomych, przeglądam fora internetowe, pytam w serwisach Q&A i używam porównywarek cen żeby nie przepłacić. Mądrzejszy o taką wiedzę mogę ruszać na zakupy. Czy nie byłoby jednak prościej gdyby można było w kilka sekund sprawdzić czy warto nabyć sprzęt jaki nas interesuje? Czy jego cena przypadkiem nie spadnie za kilka tygodni? A może okaże się, że niebawem pojawi się nowszy model? W uporaniu się z takimi dylematami pomoże decide.com – narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji zakupowych.

„Nie żałuj” – to motyw przewodni serwisu. W tym sformułowaniu zawarta jest cała prawda o zakupach. Nikt nie lubi przepłacać czy też kupować przestarzałego sprzętu. Po co później żałować? Dzięki decide.com zakupy sprzętu elektronicznego staną się dużo prostsze. Narzędzie kompleksowo analizuje interesujący nas gadżet i informuje o tym, że:

  • warto kupić dane urządzenie ponieważ jego cena znacząco nie spadnie w perspektywie czasu,
  • należy poczekać na spadek ceny ponieważ nastąpi to w najbliższym okresie,
  • nie warto kupować sprzętu, ponieważ niebawem pojawi się jego nowszy model.

System analizuje informacje ze sklepów online w celu zaprezentowania wykresu przedstawiającego wahania cen urządzenia, pokazuje jego poprzednie i przyszłe wersje oraz informuje w jakim przedziale czasowym i z jakim prawdopodobieństwem pojawi się nowszy gadżet. Dodatkowo pozwala ustalić alerty w przypadku zmiany trendu i pojawienia się korzystnej sytuacji do kupna urządzenia. Innowacyjne i genialne.

Twórcy decide.com posługują się matematyką w celu wyliczania prawdopodobieństwa pojawienia się nowego sprzętu i sugerowania decyzji zakupowych. Nie nabijają nikogo w butelkę. Algorytmy przeliczające ceny analizują informacje o ich zmianach i w oparciu o ponad 40 różnych kryteriów decydują o jej przyszłym zachowaniu. Dodatkowo w podejmowaniu decyzji pomagają artykuły na temat produktów, które znajdują się na stronach www oraz na blogach. Dla użytkowników udostępniono również wersję mobilną serwisu, dzięki czemu zawsze i wszędzie możliwe będzie sprawdzenie czy warto kupić interesujące nas urządzenie.

Na stronie zawarto informacje na temat sporej grupy produktów, ale jest też sporo niedociągnięć. Nie udało mi się odnaleźć kilku dość popularnych urządzeń i wyszukiwarka nie zawsze zwracała mi precyzyjne informacje. Być może spowodowane było to tym, że jest to serwis amerykański i nie obejmuje w swoim zakresie produktów kierowanych tylko i wyłącznie na rynki europejskie. Mimo wszystko decide.com działa dość dobrze i należy spodziewać się, że z czasem niedociągnięcia zostaną poprawione, a baza uzupełniona. W przyszłości działalność strony rozszerzy się na pozostałe grupy produktów. Już teraz można głosować na to jakie kategorie powinny pojawić się w serwisie. Tablety, telefony, ubrania, buty, samochody, ciężarówki, gry wideo, sprzęt rtv i agd – to niektóre z grup produktów jakie można wskazać w sondażu.

Decide.com to coś czego brakowało na rynku. Narzędzie wypełni lukę jaka istniała pomiędzy różnymi informacjami z sieci. Ułatwi podejmowanie decyzji i skłoni użytkowników do bardziej przemyślanych zakupów. Mam nadzieję, że za jakiś czas system będzie pomagać nam w podejmowaniu decyzji dotyczących nie tylko produktów, ale też usług. Czy narzędzie stanie się standardem w sklepach internetowych? Trudno to w tej chwili ocenić: z jednej strony sprzedawcy chcą pozbyć się towaru, który zalega w magazynach, z drugiej mogliby wskazywać swoim klientom lepszą ofertę. Pomysł wspierania podejmowania decyzji zakupowych na pewno świetnie pasowałby do porównywarek cen i aukcji internetowych . Doskonale uzupełniałby całą ofertę. Widzę też potencjał tego narzędzia w zakupach grupowych. Dzięki temu moglibyśmy być informowani o tym kiedy powinna pojawić się zniżka na interesujący nas produkt. Możliwości rozwoju decide.com są ogromne. Warto przecież robić przemyślanie zakupy i nie żałować!