Koło Pomysłów

Koło Pomysłów - na obrazku widoczne jest narzędzie wykorzystujące stworzoną przeze mnie metodę prowadzenia burzy mózgów Koło Pomysłów - składa się z trzech pierścieni, na których umieszczone są słowaPod koniec marca miałem przyjemność uczestniczyć w seminarium „Effectivnes through Quality – narzędzia w służbie skuteczności Kierownika Projektów” zorganizowanym przez gdański odział PMI. Zastanawiałem się czy warto wydać 50 złotych na to, żeby się na nim znaleźć. Program zapowiadał się bardzo interesująco. Ostatecznym argumentem była jednak osoba prowadzącego – Bartosza Brosowskiego, który jest Dyrektorem Biura Rozwoju Jakości w GE Money Banku oraz osiągnął poziom Master Black Belt w metodologii zarządzania projektami Lean Six Sigma i zna kilkadziesiąt różnych sposobów na prowadzenie burzy mózgów. Po cichu liczyłem, że uda mi się zamienić z nim kilka słów i zaprezentować moją autorską metodę brainstormingu jaką jest Koło Pomysłów. Po rozpoczęciu seminarium wiedziałem, że nie będę żałować ani jednej wydanej złotówki.

Wykład był po prostu genialny. Prowadzący tryskał ogromną energią, która momentalnie udzielała się wszystkim słuchaczom. W Polsce nie spotkałem jeszcze człowieka, który potrafiłby w tak ciekawy sposób prowadzić prezentację. Wszystko robił jak trzeba. Każdy z uczestników czuł, że prowadzący go widzi i zwraca się właśnie do niego. Słuchanie o Work-Out oraz stosowanych przez Bartosza metodach prowadzenia burzy mózgów było bardzo inspirujące.

Po zakończeniu udało mi się zamienić kilka słów z prowadzącym. Kiedy usłyszał o tym, że sam opracowałem metodę wspomagania burzy mózgów poprosił o to żebym mu ją pokazał. Na moje szczęście dzień wcześniej opublikowałem narzędzie w sieci. Odpaliłem stronę, umieściłem słowa na Kole Pomysłów i zacząłem nim kręcić. Spytałem go co o tym myśli. Nie spodziewałem się tak pochlebnej odpowiedzi. „To co zrobiłeś jest super, działa trochę podobnie do metody Philipsa, ale szczerze mówiąc czegoś takiego jeszcze nigdy w życiu nie widziałem”.

Rozmawialiśmy kilkanaście minut o tym jak na to wpadłem i dlaczego zdecydowałem się akurat na takie, a nie inne rozwiązania. To co usłyszałem od Bartosza dało mi przekonanie o tym, że zrobiłem coś naprawdę użytecznego i dodało mi skrzydeł. Skoro człowiek, który zna się na prowadzeniu burzy mózgów jak mało kto, mówi mi że metoda jest wspaniała, to coś musi w tym być. Wcześniej Koło Pomysłów testowaliśmy w moim zespole. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w felietonie jaki opublikowałem w serwisie mamstartup.pl.

Kilka dni po zakończeniu seminarium informacja o mojej metodzie rozeszła po sieci. O narzędziu napisał między innymi Paweł Iwaniuk na łamach Antyweb. Stronę Koła Pomysłów odwiedziło ponad 2000 osób. Otrzymałem sporo pochlebnych opinii. Były też pytania i sugestie jeśli chodzi o funkcje, które powinny znaleźć się w narzędziu. Każda taka wiadomość dawała mi poczucie, że wykonałem kawał dobrej roboty. Najbardziej ucieszyło mnie jednak to, że ludzie chcą korzystać z mojej metody. Mam nadzieję, że dzięki niej będą wpadać na wiele ciekawych pomysłów.

Jak działa Koło Pomysłów?

Bardzo prosto. Dzięki temu metoda jest niesamowicie skuteczna. Wystarczy podać po 10 czasowników, przymiotników oraz rzeczowników i umieścić je na Kole Pomysłów. Każda grupa wyrazów znajdzie się na osobnym pierścieniu. Można nimi dowolnie obracać i w ten sposób szybko uzyskiwać nowe kombinacje wyrazów. Na Kole jest ich w sumie 1000. To daje ogromne możliwości.

Koło Pomysłów
Koło Pomysłów

Pierścieniami obracać można na kilka różnych sposobów. Lewy klawisz myszki przesuwa pierścień o jedną pozycję. Spacja lub przycisk „obróć koło losowo” powodują przekręcenie wszystkich pierścieni. Strzałki prawo/lewo umożliwiają przechodzenie pomiędzy pierścieniami, natomiast góra/dół obracają je w wybranym kierunku.

Zastosowania Koła Pomysłów są praktycznie nieograniczone. Branża nie ma znaczenia. Inspiracji może szukać każdy. Wystarczy wpisać słowa i  kręcić nim w poszukiwaniu nowych pomysłów. Aby efekt był ciekawszy dobrze jest stosować kombinację wyrazów kojarzących się z tym co robimy oraz takich, które kompletnie do tego nie pasują. W ten sposób można odkryć naprawdę ciekawe rzeczy. Korzystaj z Koła Pomysłów każdego dnia. Zajmie Ci to co najwyżej kilka minut. Nigdy nie wiadomo kiedy uda Ci się wykręcić coś ciekawego.