Jak znaleźć odpowiedzi, których nie zna Google?

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/valeriebb/3006348550/sizes/s/in/photostream/Jak często zadając pytanie w sieci jedyną odpowiedzią było: „wpisz w Google!”? Z autopsji wiem, że takie przypadki zdarzają się częściej niż mogłoby się to nam wydawać. Są jednak takie pytania, na które nawet Google nie zna odpowiedzi. Czy osoba, z którą planuję spędzić resztę życia jest odpowiednia? Czy jestem dobrym szefem? Jakie są moje największe wady? Na te i podobne pytania nie znajdziemy odpowiedzi w wyszukiwarce. Zawsze można spróbować szczęścia w serwisie Q&A. Niestety pytanie o osobiste sprawy może nie zostać dobrze zrozumiane przez społeczność danego serwisu, a odpowiedzi które uzyskamy nie będą miały dla nas żadnej wartości. Zapytanie wprost członków rodziny lub współpracowników może skutkować nieszczerymi odpowiedziami. Nikt z podwładnych pytanych przez przełożonego o to czy jest dobrym szefem nie powie: stary jesteś do bani. Jak zatem sobie poradzić w takich sytuacjach? Z pomocą przychodzi Megathem – system anonimowego odpowiadania na pytania.

Sam pomysł nie jest do końca nowatorski. Istnieją już Facebookowe aplikacje, które umożliwiają zadawanie pytań znajomym i udzielanie przez nich anonimowych odpowiedzi. Jednak ograniczają się one tylko do Facebooka. Naszych znajomych mamy przecież również w innych miejscach sieci. Współpracowników spotkamy na LinkedIn, a ludzi którzy nas obserwują na Twitterze. MegaThem ma umożliwiać zadawanie pytań otwartych na różnych serwisach, w których mamy konto. Przy okazji wszyscy znajomi udzielający odpowiedzi będą robić to anonimowo. Pytania możemy również kierować tylko do wybranych znajomych. Jedynym ograniczeniem jest to, że każde pytanie można zadać tylko raz.

Kiedyś mając dylemat szło się porozmawiać z rodzicami, starszym bratem, albo kumplami przy piwie. Jeśli nawet okazywało się, że nikt nie jest w stanie rozwiązać naszego problemu, to przynajmniej można było sobie pogadać. Czasy się zmieniły. Również dzięki dostępowi do sieci. Wujek Google to bardzo dobry znajomy wielu z nas. Czy dzięki takim inicjatywom jak MegaThem straci na znaczeniu? Nie sądzę. Jednak na pewno będzie mieć ciekawą i nieco bardziej zbliżoną do nas alternatywę.