Jak zatrudnić najlepszego nauczyciela?

Jak zatrudnić najlepszego nauczyciela? na obrazku klasa, w której przy tablicy stoi nauczyciel i tłumaczy coś jednemu z uczniów siedzących w pierwszej ławceW życiu miałem naprawdę wielu nauczycieli. Uczyli mnie w  podstawówce, liceum, drugim liceum, szkole policealnej i na studiach. Część z nich wspominam bardzo dobrze. Innych niekoniecznie. Niektórzy byli belframi z powołania. Kolejni kompletnie nie nadawali się do tej roli. Byli łagodni, ale także surowi. Kilku potrafiło przekazywać wiedzę. Pozostali nie mieli o tym zielonego pojęcia. Pracę części z nich doceniłem dopiero w pracy zawodowej, w której wykorzystywałem wiedzę jaką mi przekazali. Przedstawiciele tego zawodu odgrywają ogromną rolę w życiu każdego z nas. Kształtują nasze postawy, przekazują wiedzę, potrafią zachęcić do czegoś lub kompletnie zniechęcić. To oni wychowują pokolenie za pokoleniem. Od tego jak są dobrzy będzie zależeć przyszłość tysięcy ludzi. Szkoły i uczelnie powinny zatem zabiegać o jak najlepszą kadrę. Jak jednak w prosty sposób znaleźć najlepszego nauczyciela każdego przedmiotu? Okazuje się, że nie musi to być wcale takie trudne.

Demo Lesson to amerykański serwis, który służy do rekrutacji nauczycieli. Każdy pedagog, który założy konto może zamieszczać w nim swoje CV wzbogacone o wideo z przykładowymi lekcjami. Placówki edukacyjne planujące zatrudnienie najlepszych specjalistów mogą na ich podstawie zweryfikować umiejętności każdego belfra i zobaczyć w jaki sposób podchodzi do nauczania. Strona jest odpowiednikiem takich serwisów jak LinkedIn czy GoldenLine, która została przygotowana z myślą o przedstawicielach tylko jednego zawodu.

Dodawane filmy można łatwo edytować i wzbogacać o dodatkowe efekty. Takich rzeczy na pewno nie da się ująć w tradycyjnym CV. Ponadto na profilu umieścić można więcej informacji o swoim doświadczeniu i umiejętnościach, podpiąć link do swojego konta z największego na świecie serwisu dla profesjonalistów i załączać dokumenty takie jak choćby prezentacje multimedialne.

Demo Lesson nie jest ograniczone tylko i wyłącznie dla nauczycieli. Szkoły mogą zakładać w serwisie swoje profile, dodawać ogłoszenia o pracę i zarządzać procesem rekrutacji. Dodawane ogłoszenia w pierwszej kolejności zobaczą wszyscy nauczyciele z danej okolicy. Pozostali użytkownicy mają możliwość ich wyszukania na podstawie wybranych przez siebie kryteriów.

Możliwości jakie oferuje Demo Lesson są bardzo duże. Muszę przyznać, że pomysł bardzo mi się podoba. Takie narzędzie z powodzeniem mogłoby się sprawdzić także w naszym kraju. Wśród nauczycieli byłaby większa mobilizacja do rozwoju. Szkoły miałby możliwość rekrutowania najlepszych. Na tym wszystkim zyskaliby także uczniowie. Przykład serwisu pokazuje, że tworzenie innowacji wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wziąć działający model i przystosować go do specyficznej sytuacji. Efektem będzie serwis, w którym każdy jest wygrany. I o to właśnie chodzi.

Źródło obrazka: flickr.com (CC)