Jak sprawdzić wiarygodność banku?

Jak sprawdzić wiarygodność banku? Na obrazku karta kredytowa umieszczona w sidłachPowiedzenie bezpiecznie jak w banku nabrało nowego znaczenia po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Instytucje finansowe, które były „zbyt duże żeby upaść” bankrutowały jedna za drugą. Zaufanie do banków zostało nadszarpnięte. Wiele osób miało przed oczami wizję utraty oszczędności całego życia. Trudno powiedzieć jak wyglądałaby sytuacja gdyby nie interwencja amerykańskiego rządu i wpompowanie w upadające firmy miliardów dolarów. Dziś sytuacja nie jest już tak nerwowa, ale wiele osób nadal nie ufa bankom. W końcu nigdy nie wiadomo czy tam gdzie chcemy zostawić nasze pieniądze jest bezpiecznie. Ktoś postanowił pomóc w podejmowaniu takich decyzji i uruchomił serwis, w którym można sprawdzić kondycję finansową danego banku.

Know Your Bank to strona, dzięki której znajdziemy bank jaki nas interesuje i sprawdzimy czy powierzenie mu naszych pieniędzy jest bezpieczne. Niestety w serwisie nie znajdziemy instytucji z naszego kraju. Jak jednak wszyscy dobrze wiemy ich kondycja jest bardzo dobra. Wyszukiwarka jest dużo bardziej pomocna jeśli chcemy założyć konto za granicą. Głównie w USA. Wystarczy wpisać nazwę instytucji i system zwróci nam informacje na jej temat. Możemy także wyszukiwać po lokalizacji. Wtedy możemy sprawdzić kilka różnych banków i wybrać najbezpieczniejszy z nich.

Know Your Bank - Goldman Sachs - prezentacja informacji o wiarygodności banku Goldman Sachs
Źródło: knowyourbank.com

Po wejściu na stronę dostaniemy szczegółowe informacje. Cztery podstawowe współczynniki pomogą nam ocenić wiarygodność instytucji. Przy każdym z nich dostaniemy także rekomendację serwisu opisującą ryzyko. Przykładowo dla Goldman Sachs ryzyko jest bardzo niskie.

Know Your Bank to proste narzędzie. Nie dowiemy się z niego gdzie dostaniemy lepsze warunki prowadzenia konta czy też niższe oprocentowanie kredytu. Serwis nie sprawdza bowiem oferty banków. Bada ich kondycję finansową i informuje nas o tym czy dana instytucja jest bezpieczna czy też nie. W czasach kryzysu takie informacje mogą być bardzo pomocne. Nie wiadomo przecież czy jego druga fala nie uderzy w nasze oszczędności.

Źródło obrazka: flickr.com (CC)