Jak dostać pracę dzięki LinkedIn?

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/smi23le/4613342990/sizes/s/in/photostream/Wiele osób poszukujących pracy za pomocą sieci często napotyka różne problemy, które wydłużają czas składania aplikacji. Jednym razem będzie to konieczność przepisania CV do formularza, załączenie pliku w innym formacje, zmiany treści zgody na przetwarzanie danych osobowych czy też założenie nowego konta w serwisie rekrutacyjnym i dodanie tam wszystkich niezbędnych informacji. Łatwo wyobrazić sobie frustrację osoby, która poszukuje pracy i za każdym razem trafia na podobne problemy. Czy nie można by załatwić sprawy złożenia aplikacji za pomocą 3 kliknięć myszki? Bez pisania, załączania dokumentów i logowania się do maila? Otóż można! LinkedIn po raz kolejny wychodzi naprzeciw wymaganiom swoich użytkownikom i wprowadza przycisk Apply with LinkedIn.

Dzięki nowej funkcjonalności możliwe będzie natychmiastowe złożenie swojej aplikacji online. Niezbędne jest tylko posiadanie konta w serwisie. Każdy pracodawca może umieścić taki przycisk przy swojej ofercie i znacznie przyspieszyć proces rekrutacji. Po kliknięciu użytkownik otrzymuje szczegółowe informacje o na temat stanowiska pracy i jeśli jest nim zainteresowany może wysłać swoją aplikację. Dane są automatycznie zaciągane z profilu. Jeśli użytkownik chce może dodać dodatkowe informacje o sobie lub ukryć te, których nie chce prezentować. Kiedy wszystko jest ok aplikacja jest gotowa do wysłania.

Użytkownik ma również możliwość przesłania do pracodawcy rekomendacji od swoich znajomych. Zaraz po wysłaniu aplikacji może poprosić ich o polecenie własnej osoby. LinkedIn zaznacza, że aplikacje posiadające rekomendacje są 7 razy bardziej skuteczne od innych.

System jest bardzo wygodny w użyciu również dla pracodawcy. Może on określić czy chce otrzymywać informacje na temat składanych aplikacji w czasie rzeczywistym za pomocą własnych narzędzi lub dostawać powiadomienia na e-mail. Umieszczenie przycisku na stronie jest darmowe, a jego stworzenie zajmie dosłownie kilka sekund.

Część z działających na polskim rynku serwisów z ogłoszeniami o pracę również posiada swoje systemy wewnętrznej obsługi aplikacji na stanowiska, ale nigdzie nie działa to tak prosto i intuicyjnie jak na LinkedIn. Wygląda na to, że największy serwis społecznościowy dla profesjonalistów planuje przejąć rolę światowego pośrednika w szukaniu pracy. Nad konkurencją ma ogromną przewagę, ponieważ dysponuje ponad 100 mln zarejestrowanych pracowników, z których potencjalnie każdy może przecież kiedyś chcieć zmienić pracę.

Wprowadzanie innowacji ułatwiających życie różnym grupom interesów to jedna z tych rzeczy, które lubię najbardziej. Z jednej strony LinkedIn wyciąga rękę do swoich użytkowników, z drugiej pochyla się również nad pracodawcami. Dzięki temu tworzy środowisko idealne dla wszystkich. Najprostszym sposobem na danie użytkownikom nowych możliwości, które znają z innych miejsc w sieci, jest zlikwidowanie wszystkich barier jakie mogą napotkać na swojej drodze oraz pozbycie się pośredników.