Innowacje pomogą w tworzeniu obiektów 3D ze zwykłych zdjęć

Każdego dnia trafiam w sieci na różnego rodzaju innowacje. Czasem już po kilku chwilach wiadomo, że coś jest naprawdę przełomowe. Tak było dziś, kiedy Tomek – kolega z Jamela – podesłał link do tego filmu. Wszystkim w pokoju opadły szczęki. Kto mógł przypuszczać, że tworzenie obiektów 3D będzie możliwe ze zwykłych dwuwymiarowych zdjęć. I do tego w tak prosty i szybki sposób. Wystarczy kilka ruchów żeby z dowolną rzecz jaka znajduje się na fotografii przenieść do trójwymiarowego świata.

 Do trójwymiaru trafia nie tylko sam kształt przedmiotu, ale też jego tekstura. Robienie tak niesamowitych rzeczy umożliwia technologia 3-Sweep. Przy wsparciu człowieka potrafi ona wydobyć ze zdjęć obiekty, których nie udało by się w żaden sposób stworzyć korzystając z automatycznych rozwiązań. Komputery nie rozumieją bowiem kontekstu tego co znajduje się na zdjęciach. Wystarczy, że wskaże się pewne elementy na obrazkach, które ułatwią rozpoznanie tego jak obiekt jest ułożony w przestrzeni. Na tej podstawie algorytm jest w stanie przyporządkować kształt.

Wydobywanie trójwymiarowych obiektów to nie jedyne możliwości 3-Sweep. Jeśli w modelu, który chcemy stworzyć powielają się jakieś charakterystyczne kształty można zaznaczyć je tylko raz i skopiować na pozostałe elementy. Gotowe fragmenty modelu możemy powielać. W ten prosty sposób świecznik zamiast 2 ramion może mieć 4. Ponadto można dowolnie manipulować wielkością i położeniem wszystkich części składowych modelu.

Łatwość z jaką można tworzyć obiekty 3D za pomocą tej technologii jest powalająca. To rozwiązanie z powodzeniem można nazwać innowacją w grafice. Pozwoli ono zaoszczędzić wiele czasu projektantom i znacznie skróci ich czas pracy. Jeśli interesują Cię szczegółowe informacje na ten temat zajrzyj na stronę autorów projektu.