Ile jest warte Twoje konto na Facebooku?

Ile jest warte Twoje konto na Facebooku? - na obrazku dłonie trzymające pokaźny plik banknotów 20 dolarowychGiełdowy debiut Facebooka zbliża się wielkimi krokami. Już w piątek największy serwis społecznościowy na świecie zrobi skok na kasę inwestorów. Ze sprzedaży akcji FB może pozyskać nawet ponad 12 miliardów dolarów, a wycena całej spółki może przekroczyć 100 miliardów $. To ponad 24 razy więcej niż roczne przychody spółki. Zainteresowanie ofertą publiczną rośnie, a coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się na czym tak naprawdę zarabia Facebook. Chodzi oczywiście o sprzedaż reklamy. Jednak największą wartością serwisu są jego użytkownicy. Trudno jest wycenić potencjał danej społeczności internetowej. Nie jest to jednak niemożliwe.

Każde spośród ponad 950 milionów kont założonych na Facebooku może mieć nieco inną wartość. Jak ją policzyć? Wystarczy skorzystać z prostego narzędzia jakim jest GoPrivate.abine.com. Po podaniu kilku informacji o sobie serwis przedstawi nam informację o tym ile jest warte nasze konto na FB. Na mnie Facebook akurat nie zarabia zbyt wiele bo raptem $9. Gdybym jednak był „hard userem”, który mieszka w USA, zarabia mnóstwo pieniędzy, chętnie gra w płatne gry i każdego dnia dzieli się masą rzeczy ze swoimi znajomymi moja wartość wzrosłaby do $91. Zasada działania tego mechanizmu jest bardzo prosta: im więcej informacji udostępniamy, tym większą wartość ma nasze konto.

To jak potoczą się dalsze losy Facebooka nadal jest sporą niewiadomą. W scenariuszu optymistycznym może stać się jedną z największych firm na świecie. Wariant pesymistyczny oznacza stopniowe zmniejszenie zainteresowania ze strony użytkowników i zamknięcie serwisu. Wszystko to w dużej mierze zdeterminowane będzie przez to jak Facebook będzie się rozwijać i w jaki sposób będzie zarabiać. Na ten drugi element ma wpływ będzie mieć poniekąd każdy z użytkowników serwisu. Także Ty. I informacje, które udostępniasz innym.

Źródło obrazka: flickr.com (CC)