HomeOS czyli bezpieczny i inteligentny dom od Microsoftu

HomeOS czyli bezpieczny i inteligentny dom od Microsoftu - na obrazku słup z kilkoma kamerami rozlokowanymi tak aby śledzić wszystko dookołaKażdy kto kiedykolwiek padł ofiarą włamywacza wie jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie domu. Mnie taka sytuacja spotkała 13 lat temu kiedy jeszcze chodziłem do szkoły średniej. Po powrocie z zajęć i otwarciu drzwi zobaczyłem naprawdę straszny widok. Wszędzie były porozrzucane nasze rzeczy. Włamywacz nie szczypał się i przewracał wszystko co się da w poszukiwaniu pieniędzy i kosztowności. Na szczęście okazało się, że jego jedynym łupem był mój BoomBox. Złodziej próbował ukraść też mój komputer, ale nie poradził sobie z odkręceniem kabli. W tamtych czasach sposobów zabezpieczeń przed włamywaczami nie było zbyt wiele. Alarm, rolety, drzwi antywłamaniowe to najpopularniejsze z nich. Niewiele osób słyszało o monitoringu. Jeszcze mniej zdawało sobie sprawę z tego, że dom może chronić profesjonalna firma. Dziś możliwości jest cała masa. Microsoft zauważył ten fakt i postanowił stworzyć specjalny system operacyjny, który pozwoli nimi zarządzać.

Tak właśnie prezentuje się HomeOS. Dbanie o bezpieczeństwo naszego domu to tylko jedna z jego funkcji. Może sprawić, że nasze cztery kąty staną się inteligentne. Gaszenie świateł, wstrzymywanie filmu w momencie wyjścia z pokoju czy też kontrolowanie temperatury to tylko niektóre z nich.

Każde urządzenie jakie podłączymy z HomeOS będzie mogło współpracować z oprogramowaniem udostępnianym przez system. Dzięki temu będziemy kontrolować urządzenia, a one poinformują nas o zdarzeniach, które mogą nas interesować. Chociażby o tym, że pod naszą nieobecność w domu ktoś dzwonił do drzwi. HomeOS będzie mógł nam wysyłać powiadomienia na komórkę w przypadku wystąpienia jakiej sytuacji. Za jej pośrednictwem będziemy mogli połączyć się z każdą z zainstalowanych w domu kamer i zobaczyć co na nich widać.

Zarządzanie całym systemem jest dość proste. Wystarczy uruchomić komputer żeby zobaczyć jakie aplikacje są uruchomione. Jeśli chcemy odpalić kolejny program trzeba na niego kliknąć. Do działania niektórych programów konieczne jest podłączenie odpowiednich urządzeń. Jeśli system ich nie wykryje zostaniemy o tym poinformowani. Konto administracyjne pozwoli nam także zarządzać uprawnieniami innych użytkowników.

Jakiś czas temu pisałem o inteligentnej podłodze jaką chce zrobić IBM. Dziś okazuje się, że kolejny gigant bierze sobie na celownik inteligentne domy. W przeciwieństwie do konkurencji Microsoft nie tworzy w tym celu żadnych nowych urządzeń. Po raz kolejny stawia na to co potrafi robić najlepiej. Robi system operacyjny, który będzie współpracować ze sprzętem jaki posiadamy. Możliwości jakie niesie ze sobą HomeOS są bardzo duże. Bezpieczeństwo to tylko część z nich. Własna platforma do obsługi wszystkich urządzeń w domu może zachęcić także inne firmy, do tego żeby dostarczać nam takie rozwiązania. Po co tworzyć własny OS, skoro można skorzystać z tego co przygotował Microsoft? Taki model sprawdza się przecież doskonale od wielu lat.

Źródło obrazka: flickr.com (CC)