Hakerski dron „Snoopy” może wykraść dane z Twoich urządzeń

Hakerski dron "Snoopy" może wykraść dane z Twoich urządzeńInnowacje nie zawsze muszą być używane w słusznych celach. Niektóre z nich mogą być wykorzystywane przez przestępców. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jakie na jakie zagrożenia możemy być narażeni. Weźmy choćby przykład dronów. Wszyscy z niecierpliwością czekają na przesyłki dostarczane za ich pomocą przez firmę Amazon. Tymczasem Glenn Wilkinson – haker i specjalista od bezpieczeństwa – zbudował drona, który może wykradać dane z telefonów komórkowych, tabletów i laptopów.


Sposób przeprowadzania ataku jest bardzo prosty. Wykorzystuje on specyfikę z jaką urządzenia mobilne i laptopy łączą się z zaufanymi sieciami wi-fi. Próbując połączyć się z siecią wywołują wcześniej zapisane informacje. W tym momencie dron może wyłapać te komunikaty i zacząć przedstawiać się jako jedna z sieci, którą mamy zapisaną w pamięci urządzenia. Jeśli połączymy się z nimi zaczyna przechwytywać wszystkie informacje jakie wysyłamy. Mogą to być loginy i hasła do różnych serwisów, ale też numery kart kredytowych, informacje o lokalizacji oraz inne dane jakimi dysponuje urządzenie.

„Snoopy”, bo tak nazywa się urządzenie zostało przetestowane na ulicach Londynu. Podczas godzinnego lotu udało się uzyskać dane z ponad 150 telefonów komórkowych w tym informacje o danych dostępowych do serwisów PayPal, Amazon czy też Yahoo. Eksperyment miał pokazać z jakimi rodzajami ataków hakerskich będziemy musieli sobie radzić w przyszłości. Możemy być pewni tego, że pomysłowość hakerów nie skończy się na szpiegowskich dronach.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) Michael MK Khor