Gra w zbieranie

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/onegoodbumblebee/1413000491/sizes/s/in/photostream/Zbieranie to bardzo popularna pasja. Już od najmłodszych lat wpaja się nam, że warto coś zbierać i czymś się interesować. Moda na zbieranie przypływa falami i co rusz próbuje wyrzucić na brzeg nowy obiekt, który wszyscy chętnie będą zbierać. Kiedy byłem mały wszyscy zbierali obrazki z wafelków Kuku Ruku i gumy Turbo. Będąc nieco starszy zbierałem lepsze lub gorsze oceny w szkole, znaczki, karty i sprawności harcerskie. Później przyszedł czas na zbieranie numerów telefonów do fajnych dziewczyn. Dziś głównie zbieram rachunki do zapłacenia, ale każdy wiek determinuje inną formę zbieractwa. Kolekcjonowanie jest coraz popularniejsze także w sieci. Grywalizacja to element, który staje się naturalnym elementem nowo powstających stron internetowych i ma za zadanie silniej związać użytkownika z daną stroną. Ilustrum proponuje wszystkim grę w zbieranie: do zgromadzenia jest cały świat!

Pomysł na dzisiejszy temat to pewien zbieg okoliczności. Przeczytałem wpis Pawła Gniadkowskiego na temat grywalizacji i dosłownie chwilę po tym trafiłem na stronę Ilustrum. To spowodowało, że bardzo mnie zaintrygowała. Ostatnio widziałem kilka ciekawych projektów, które stawiały na grywalizację jako jeden z filarów przedsięwzięcia. Ilustrum postanowił jednak oprzeć cały serwis tylko na tym założeniu i trzeba przyznać, że to dość innowacyjne podejście.

Nagroda jest tym co może skłonić nas do podjęcia jakiegoś działania. Niezapomniany smak Kuku Ruku i obrazek do kolekcji to coś co motywowało tysiące dzieciaków do wyciągnięcia od rodziców drobnych na wafelek. Nowa seria samochodów w gumie Turbo była przyczyną ogromnych kolejek w sklepach osiedlowych. Jeśli komuś zależy na tym, aby skompletować coś do kolekcji to stanie na głowie, aby to zdobyć. Ilustrum postanowiło to wykorzystać. Proponuje każdemu kto dobrze odpowie na serię pytań nagrodę w postaci kolekcji zdjęć. Im więcej wiemy tym więcej zdjęć możemy otrzymać. Im częściej odpowiadamy tym większa staje się nasza kolekcja. I wszystko samo się napędza.

Zabawa zaczyna się od wyboru kolekcji jaką chcemy zbierać. Wybieramy interesujący nas album i otrzymujemy na zachętę kilka obrazków, które możemy do niego wkleić. Aby zdobyć kolejne musimy odpowiedzieć na pytanie i zapłacić trochę wirtualnych pieniędzy. Jeśli odpowiedź jest dobra otrzymujemy paczkę z kolejnymi 3 obrazkami. Obrazki są dobierane losowo podobnie jak w boosterach z kolekcjonerskich gier karcianych. Może się zatem zdarzyć, że trafimy obrazek który już mamy. Oczywiście może być tak, że się pomylimy i nagroda nas ominie. Musimy wydać znowu trochę pieniędzy, aby mieć możliwość udzielenia odpowiedzi na nowe pytanie. Gracz rozwija dzięki temu nie tylko swoją kolekcję, ale też wiedzę. W tej chwili nie zauważyłem możliwości tworzenia autorskich kolekcji przez użytkowników, ale pewnie to tylko kwestia czasu. Można jednak dodawać własne pytania związane z daną kolekcją dzięki czemu każdy może starać się utrudnić zadanie innym.

Czym byłoby Ilustrum gdyby nie możliwość wymieniania się obrazkami z innymi graczami? Na pewno frajda ze zbierania byłaby dużo mniejsza. Dzięki możliwości handlowania przed graczami pojawiają się nowe możliwości. Nie trzeba odpowiadać na niezliczoną liczbę pytań. Wystarczy spytać kogoś kto ma taki obrazek i zaoferować coś w zamian. Inny obrazek, kilka obrazków lub trochę wirtualnej waluty. Od razu można poczuć się jak za najmłodszych lat. Przewiduję, że w przyszłości wprowadzony zostanie podział na obrazków pod względem rzadkości ich występowania co jest bardzo popularne w grach CCG. Rzadkie obrazki będą zatem osiągać wyższe ceny i na tym można będzie zarabiać konkretne pieniądze.

Czy gra w zbieranie jaką proponuje Ilustrum stanie się popularna? Wystarczy zarazić nią kogoś kto ma wpływ na innych i rozpocznie się rywalizacja. Działo się to w przeszłości więc czemu nie miałoby zadziałać teraz. Ten wyścig może nie mieć końca ponieważ tworzenie kolejnych albumów nie będzie trudną sprawą. Trudniejsze będzie odpowiednie wybranie interesującego tematu. Jeśli to się uda sukces będzie murowany.