FPS + AR = rewolucyjna strzelanka The ShootAR

FPS + AR = rewolucyjna gra ShootAR - na ekranie widok z gry, w którym użytkownik idzie po krakowskim rynku z wirtualnym pistoletemKiedy byłem mały uwielbiałem bawić się w wojnę. Wraz z przyjaciółmi każdą wolną chwilę spędzaliśmy w jednej z piwnic, gdzie konstruowaliśmy broń: pistolety, karabiny, a nawet wyrzutnie rakiet. Wyposażeni w taki arsenał lataliśmy po budowach i osiedlach strzelając do niewidzialnych przeciwników. Wszystko skończyło się pewnego dnia, kiedy jeden z sąsiadów którego nie chcieliśmy przyjąć do naszej paczki doniósł uprzejmie rodzicom, co robimy w piwnicy. Oczywiście niewiele miało to wspólnego z prawdą. Tata kolegi przyszedł, połamał nasze drewniane karabiny i musieliśmy zająć się czymś innym. Komputerowe gry FPS takie jak Wolfenstein 3D, Doom lub Quake dawały nam namiastkę naszej ulubionej rozrywki. Latanie po lesie w czasach kiedy byliśmy harcerzami również. Od tamtej pory jednak minęło sporo lat, a sentyment do takich zabaw zniknął. Pojawiła się jednak gra, która przywołuje u mnie tęsknotę za tamtymi czasami. Wykorzystuje to wszystko co kręciło mnie i moich przyjaciół najbardziej. Latanie z pistoletem po mieście. Tyle że zamiast pistoletu wystarczy mieć komórkę.

The ShootAR to pierwsze dzieło krakowskiej firmy Future Reality Games. Udało jej się stworzyć rewolucyjną strzelankę na telefony komórkowe. Wykorzystuje ona podczas rozgrywki rzeczywistość rozszerzoną. Zamiast siedzieć w domu przed komputerem, trzeba chwycić smartfon w rękę, wyjść na miasto i zebrać ekipę do grania. Polem gry staje się otaczająca nas przestrzeń. To gdzie będziemy strzelać zależy tylko i wyłącznie od nas. Grę można pobrać za darmo z Google Play. Twórcy planują także jej wersje na iOS oraz system operacyjny Bada.

Augumented Reality to tylko jedna z technologi, która umożliwiła powstanie gry. Odpowiada ona za nakładanie na ekran smartfona elementów interfejsu. W ten sposób otrzymamy informacje na temat aktualnie używanej broni, amunicji i stanu zdrowia. Rzeczywistość rozszerzona współpracuje także z innymi mechanizmami w telefonie takimi jak GPS czy też żyroskop. Wszystko to składa się na niezapomnianą rozgrywkę, która bardzo przypomina zoltar.

Za The ShootAR stoi doświadczony zespół. Dariusz Żołna – założyciel Future Reality Games – od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem komputerowych gier. Swoje pierwsze kroki stawiał na Atari. Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak Hans Klos czy też Spy Master. W chwili obecnej firma szuka inwestora strategicznego. Model biznesowy przedsięwzięcia opierać się ma na zakupie wirtualnych dóbr, które mogą wpłynąć na nasze szanse w grze.

Całość prezentuje się wyśmienicie i wynosi gry FPS na zupełnie inny, nieznany do tej pory poziom. Koniec z siedzeniem godzinami przy komputerze. Żeby przeżyć w The ShootAR podobnie jak na prawdziwej wojnie trzeba się nabiegać. Nie ma to jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Twórcy gry doskonale o tym wiedzieli. Stworzyli w ten sposób naprawdę innowacyjną grę. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz o nich usłyszymy.

Źródło obrazka: TheShootAR.com