Definicja innowacji

Definicja innowacjiJakiś czas temu w jednym z serwisów społecznościowych natrafiłem na pytanie w jaki sposób można zdefiniować innowację. Jak się szybko okazało i nie istnieje jedno precyzyjne pojęcie tego słowa. Spośród wszystkich komentarzy w żadnym nie pojawiło się dwa razy to samo sformułowanie. Co ciekawsze większość odpowiedzi pisana była przez ludzi, którzy na co dzień zajmują się tą kwestią. Jak w takim przypadku znaleźć definicję, która najlepiej opisze to pojęcie?

Sprawa nie jest prosta, bo z innowacją to trochę tak jak z racją. Każdy ma swoją, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie. W takim wypadku warto zacząć od siebie. Moją ulubioną definicją innowacji jest:

Innowacyjność nie jest robieniem nowych rzeczy. To robienie rzeczy w zupełnie nowy sposób.

Taka definicja zawiera w sobie istotę problemu. Wystarczy znaleźć nowy sposób na zrobienie czegoś. Nie trzeba przy tym wszystkim wymyślać czegoś nowego. Ważne jest to, że udało się rozwiązać jakiś problem, którego do tej pory nie rozwiązano, albo robiono to inaczej. Czy taka definicja wyczerpuje temat? Moim zdaniem nie. Dlaczego? Ponieważ nie ma tu pewnego ważnego elementu. Można go znaleźć w innym sformułowaniu:

Innowacja – świeże myślenie, które przynosi wartość.
Richard Lyons

Wartość! O to w tym wszystkim chodzi. Jaki jest sens robienia rzeczy w zupełnie nowy sposób, jeśli nie idzie za tym żadna korzyść? Przecież każdy może wpaść na kolejny sposób nalania wody z kranu do szklanki albo mieszania herbaty. Pytanie tylko czy będzie to w czymkolwiek lepsze niż wszystko inne co w tej materii wymyślono do tej pory? Nie sztuką jest zrobić coś na nowo. Sztuką jest zrobić to szybciej, taniej albo lepiej.

I to w zasadzie tyle. Nie ważne jaka będzie Twoja definicja innowacji. Jeśli znajdzie się w niej robienie nowych rzeczy, które przynosi wartość to możesz mieć pewność, że udało Ci się uchwycić esencję innowacyjności. Reszta będzie tylko dodatkiem.

Źródło obrazka: Flickr.com (CC) Anton Fomkin