Czy Facebook News Feed Optimization stanie się konkurencją dla SEO i SEM?

Czy Facebook News Feed Optimization stanie się konkurencją dla SEO i SEM? Na obrazku Facebookowy znacznik Lubię ToPojawienie się Google zmieniło podejście wielu firm do ich obecności w sieci. Kiedyś bardzo popularne były słowa „jeśli nie ma Cię w Google to znaczy, że nie istniejesz”. Dość szybko pojawiły się dwa sposoby, które skutecznie zwiększały ilość wejść na dane witryny internetowe: SEM (ang. Search Engine Marketing) i SEO (ang. Search Engine Optimization). Pierwszy to w dużym skrócie płatne działania promocyjne, dzięki którym linki pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania. Drugi dotyczy technik pozycjonowania stron. Również w tym samym celu. Wiele firm z powodzeniem stosuje te metody. Jednak czasy nieco się zmieniają. Ponad 950 milionów użytkowników Facebooka mówi samo za siebie. Ten serwis społecznościowy idealnie nadaje się do kontaktu z klientami. Publikowanie statusów może mieć podobną siłę jak inne metody promocji naszej strony. Jednak status statusowi nie równy. Aby osiągać jak najlepsze wyniki należy podobnie jak w przypadku optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek internetowych zastosować pewne triki. To one składają się na coś, co można określić mianem Facebook News Feed Optimization.

Serwis TechCrunch 31 maja ogłosił koniec ery SEO. Przyszłością ma stać się optymalizacja strumienia wiadomości w Facebooku. Firmy, które oferują tego typu usługi będą zbijać prawdziwe kokosy. Jedną z nich jest Post Rocket. Firma pozyskała właśnie $610,000 i ma zamiar nieźle namieszać na rynku. Dzięki rozwiązaniu jakie oferuje każdy właściciel fanpage na Facebooku będzie mógł dopracowywać publikowane przez siebie posty w celu generowania przez nie jak największego zaangażowania użytkowników. To w praktyce przełożyć się może na większy ruch i zyski.

W chwili obecnej narzędzie działa jako zamknięta beta. Oto czego można będzie spodziewać się po Post Rocket:

  • codzienne porady dotyczące publikowanych postów – system pokaże nam z jakich elementów optymalizacji już skorzystaliśmy i co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić nasze wyniki,
  • harmonogram publikacji postów – pozwoli nam zaplanować działania na cały dzień,
  • ocena skuteczności – która pokaże nam efekty tego co robimy,
  • analiza optymalizacji – wskaże elementy, które należy poprawić.
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z narzędzia możemy za darmo dokonać oceny skuteczności naszych obecnych praktyk. Wystarczy na stronie tips.getpostrocket.com podać adres naszej strony na Facebooku lub jej ID. Jak widać poniżej fanpage mojego bloga ma jeszcze sporo do poprawy.
PostRocket.com - darmowa analiza skuteczności fanpage na przykładzie strony wicu.pl - na obrazku ocena fanpage na podstawie 3 kryteriów częstotliwości publikacji wpisów, zaangażowania użytkowników i typu publikowanych materiałów
Źródło: tips.getpostrocket.com

Czy Facebook News Feed Optimization stanie się konkurencją dla SEO i SEM? Niekoniecznie. W dzisiejszych czasach nie można przecież ograniczać się do prowadzenia działań promocyjnych tylko i wyłącznie za pomocą jednego kanału. Aby to co robimy było jak najbardziej skuteczne musimy starać się docierać do użytkowników na różne sposoby. SEO pozwoli nam pozyskać osoby, które interesuje temat poruszany na naszej stronie. SEM to prosty, ale kosztowny sposób na to żeby znaleźć się na szczycie listy wyników wyszukiwania. Facebook News Feed Optimization będzie służyć do kontaktu z obecnymi i potencjalnymi fanami naszej marki. Jednak Facebook to tylko jeden z serwisów, a tego typu metody można by z powodzeniem zastosować w innych miejscach, które wykorzystują mechanizm oceniania popularności postów. Każdy sposób ma inny cel. Każdy sam musi go sprecyzować. Wtedy można wybrać odpowiednie narzędzia, które pozwolą go zrealizować. Stosowanie różnych kombinacji różnych metod na pewno zwiększą skuteczność naszych działań promocyjnych.

Źródło obrazka: flickr.com (CC)