Cybereason pozwoli uchronić Twoją firmę przed malware i hakerami

Cybereason pozwoli uchronić Twoją firmę przed malware i hakeramiCyberprzestępcy każdego dnia tworzą nowe sposoby infekowania naszych komputerów złośliwym oprogramowaniem. Przesłanki jakie za tym stoją mogą być różne. Niektóre wirusy powstają tylko po to, żeby pokazać możliwości programisty. Inne mają na celu kradzież danych lub pieniędzy, albo przeprowadzenie bardziej skomplikowanych ataków. Komputer i dane przeciętnego Kowalskiego mogą być łakomym kąskiem dla hakera jednak jeszcze większą wartość mają informacje zgromadzone na firmowych komputerach. Dla wielu firm ich utrata może stanowić ogromny problem. Dlatego warto je dobrze zabezpieczyć.

Bezpieczeństwo danych firmowych to temat rzeka. Można mieć najlepsze systemy antywirusowe i procedury, ale nic z tego jeśli błąd popełni człowiek. A to najprostszy sposób na dotarcie do poufnych informacji. Większość istniejących programów likwidujących złośliwe oprogramowanie skupia się na tym co dzieje się w czasie rzeczywistym. Jeśli następuje próba uruchomienia jakiegoś podejrzanego programu podnoszony zostaje alarm. Jednak programy antywirusowe nie są w stanie wykryć wszystkich zagrożeń. Co więcej nie są też w stanie zbadać tego jaki jest powód ataku oraz jego skutki.

Naprzeciw takim problemom stara się wyjść Cybereason. Twórcy tego innowacyjnego oprogramowania chcą przedefiniować rynek zabezpieczeń anty malware. Ich system nie tylko będzie skupiać się na informowaniu o zagrożeniu w czasie rzeczywistym, ale także pokaże w jaki sposób doszło do zainfekowania. Pozwoli to sprawdzić jaki jest cel ataku oraz sprawdzić do jak wielu elementów sieci komputerowej dostało się niebezpieczne oprogramowanie. Na filmie zaprezentowano przykład infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Powyższy przykład pokazuje, że zainstalowanie wirusa lub innego programu malware to dopiero początek. Większość akcji prowadzonych przez hakerów opiera się na schemacie:

  • wyłom w systemie – jego celem jest poznanie słabych stron systemu i zainfekowanie pojedynczych maszyn
  • rozpoznanie – hakerzy sprawdzają w jaki sposób przejąć kontrolę nad innymi komputerami i przygotowują plan działania
  • rozprzestrzenienie infekcji – przejęcie kolejnych maszyn
  • szpiegowanie – kradzież danych i pozyskiwanie innych informacji.

Pomiędzy infekcją, a osiągnięciem celu przez hakerów może minąć bardzo dużo czasu. Niebezpieczne oprogramowanie może być w uśpieniu nawet przez wiele miesięcy zanim zostanie użyte. Straty jakie spowoduje mogą być ogromne. Cybereason będzie w stanie pokazać wiele informacji na ten temat na przykład, że moc obliczeniowa jest używana do kopania kryptowalut lub wskaże jakie dane zostały skopiowane. Program ponadto umożliwi na całkowite usunięcie wszystkich zagrożeń i zabezpieczenie sieci przed dalszymi włamaniami.

Twórcy Cybereason zdają sobie sprawę z tego, że obecne oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów użytkowników. Przede wszystkim nie odpowiada ono dlaczego ktoś próbował zaatakować naszą sieć i jakie straty zdołał poczynić. Innowacja jaką jest ich system to bardzo dobry krok w wojnie z cyberprzestępcami. Pytanie tylko jak długo zajmie hakerom obejście tego zabezpieczenia?

Źródło obrazka: flickr.com (CC) alperer16