Bloog.pl stawia na multimedia

Źródło: flickr.com cc - http://farm1.static.flickr.com/146/361685647_81f7afe099_m.jpgPolacy lubią blogi. Pisanie, czytanie i komentowanie sieciowych pamiętników jest bardzo popularnym zajęciem wśród naszych internautów. Gra o dominację na blogowym rynku toczy się pomiędzy 4 portalami: Onetem, WP, Interią i Gazetą oraz systemami z zachodu oferowanych przez Google i WordPress. Do tego oczywiście należy dodać długi ogon mniejszych serwisów oraz platformy mikroblogowe. Stawka jest wysoka ponieważ wg. danych z 2010 roku miesięcznie blogi czytane były przez ponad 10 500 000 internautów (Megapanel/Gemius PBI wrzesień 2010), a prawie 12% uczestników sieci deklarowało prowadzenie własnej strony lub bloga (badanie CCS Aegis Polska listopad/grudzień 2010). Oferta większości podmiotów udostępniających usługi prowadzenia bloga jest do siebie bardzo podobna: portale starają się agregować ruch w obrębie własnych serwisów, Google i WordPress dają narzędzia, które łatwo można skonfigurować również na własnej domenie. Wydawałoby się, że zbyt dużo w tej sytuacji nie może się zmienić. Bloog.pl postanowił jednak zrobić na tym polu multimedialną rewolucję, która jest kolejnym etapem zmian rozpoczętych na platformie w zeszłym roku.

Usługi dodawania materiałów foto i wideo do wpisów na blogach nie są żadną nowością. Bloog.pl postanowił dodać jednak ciekawą funkcjonalność, która nie była do tej pory dostępna w serwisach konkurencyjnych. Chodzi o możliwość nagrywania wpisu wideo online. Każdy kto ma kamerkę i prowadzi bloga w serwisie może przy tworzeniu wpisu kliknąć w przycisk nagrywania wideo i bez większych kombinacji nagrać filmik, który szybko doda się do wpisu. Przetworzenie materiału i umieszczenie go na serwerze jest robione przez system tuż po zakończeniu nagrywania. Szybkość i wygoda to duże atuty tego rozwiązania. To na pewno bardzo duże ułatwienie. Nagranie może mieć długość 7 minut. Długość nie poraża więc należałoby oczekiwać, że w przyszłości będzie można nagrywać dłuższe filmy. Przestrzeń na materiały multimedialne użytkownika jest nieograniczona.

Poza wpisami wideo Bloog.pl zyskał nową stronę główną, a w zasadzie 2 takie strony, ponieważ blogi multimedialne w kategorii foto i wideo posiadają również własną wersję strony głównej serwisu. Przy zakładaniu nowego bloga użytkownicy mogą wybrać czy chcą założyć blog tradycyjny czy też multimedialny – foto lub wideo blog. Przez 3 dni od momentu uruchomienia usługi internauci założyli już ponad 220 multimedialnych pamiętników. Dla nowego rodzaju blogów dedykowane są specjalne funkcjonalności, ale korzystanie z nich możliwe jest również na tradycyjnych blogach. Poza wymienionym wcześniej dodawaniem wpisów wideo online pojawiły się takie funkcje jak: tworzenie pokazu slajdów, wstawienie playera audio czy też możliwość dodawania innych blogerów do grona znajomych. Niebawem w serwisie mają się pojawić również szablony dedykowane pod blogi foto i wideo.

Od zeszłego roku w serwisie zaczęto wprowadzać duże zmiany, które udostępniane są użytkownikom co kilka miesięcy. Pierwszym etapem przebudowy serwisu była gruntowna zmiana panelu administracyjnego. Następnie wprowadzono zupełnie nowy układ szablonów oraz funkcjonalności multiuploadu materiałów. Teraz przyszedł czas na multimedia. Wstawianie wpisów wideo online jest swoistą wisienką na torcie i pokazuje, że ułatwienie robienia pewnej czynności za użytkownika może doprowadzić do powstania przydatnej funkcji. Ciekawe jaką odpowiedź przygotują konkurencji.