Bariery innowacji: tego się nie da zrobić

Bariery innowacji: tego się nie da zrobićZdarzyło Ci się kiedyś wpaść na genialny pomysł? Zapewne nie raz. I co było dalej? Niech zgadnę: rzucasz wszystko lecisz do szefa/współpracownika/przyjaciela/kogoś bliskiego i z wypiekami na twarzy opowiadasz o swoim odkryciu. Po czym nagle słyszysz: „tego się nie da zrobić”. Cały misterny plan spala na panewce. Próbujesz jeszcze raz, ale ponownie trafiasz na ścianę. Wszyscy wykrzykują tylko: „to niemożliwe, tak się nie da, nie damy rady, nikt tego nie zrobi”. Ile razy przytrafiła Ci się taka sytuacja? Ja natrafiałem na nie bardzo często. Po takich słowach człowiek często opada z sił i traci wiarę w siebie. Jak zatem ominąć jedną z najtrudniejszych barier innowacyjności? Jest na to bardzo prosty sposób.

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: dlaczego ktoś twierdzi, że czegoś nie da się zrobić? Powodów może być kilka. Po pierwsze ludzie nie lubią zmian. Sporo osób, z którymi spotykasz się codziennie woli siedzieć wygodnie w swoim fotelu niż coś zmieniać. Nie zmusisz ich do tego żeby opuścili swoją bezpieczną przystań. Zmiany są złe. Oczywiście w ich mniemaniu. Burzą ich idealny świat. Co dopiero skończyli swoją ciężką pracę nad tym, żeby w ich życiu zapanowała cisza i spokój. A Ty pakujesz się w to wszystko z butami. Nadal dziwi Cię to, że się przed tym bronią?

Po drugie zmiany wiążą się z ryzykiem. Niosą za sobą niepewność. Już od małego każdy wmawiał Ci: „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Im też. I tak to już zostało. Nigdy nie wiadomo do czego doprowadzi Twój pomysł. Być może okaże się sukcesem, ale wszyscy z góry wiedzą, że będzie to totalna klapa. Bez względu na to jakie argumenty przedstawisz, oni i tak będą wiedzieć lepiej.

Po trzecie ludzie nie lubią przyznawać się do tego, że czegoś nie wiedzą. Jest cała masa osób, które będą kręcić i kombinować byle tylko przypadkiem nie powiedzieć: „nie wiem”. W końcu dla nich to oznaka słabości. W prawdziwym świecie nie ma miejsca dla tych, którzy czegoś nie wiedzą. W szkole każdy przejaw niewiedzy był ostro karcony. Dlatego tak trudno niektórym przychodzi przyznanie się do błędu.

Teraz kiedy znasz już tok myślenia osób, które tworzą barykadę pora poznać sposób jej pokonania. To, że ktoś mówi Ci, że czegoś nie da się zrobić wcale nie oznacza, że tak jest. To ta konkretna osoba nie jest w stanie tego zrobić. Oto cały sekret. Powiedzenie jej prawdy na ten temat wcale nie poprawi Twojej sytuacji. Hamulcowy poczuje się dotknięty i urażony. Zrobi mu się smutno. Stracisz sporo w jego oczach. Być może nawet stanie się Twoim wrogiem.

W takiej sytuacji możesz spróbować rozwiązać ten problem zupełnie tak  samo jak miało to miejsce w dzieciństwie. Spytaj dlaczego? Po otrzymaniu odpowiedzi spytaj jeszcze raz. I tak aż do skutku. Rozłóż problem na czynniki pierwsze. To co początkowo wydawało się wielkie zostanie sprowadzone do niewielkiego pierwiastka. Znajdź ostateczne ograniczenie i rozpraw się z nim. W tym momencie posłużę się prostym przykładem. Dlaczego wchodząc do piwnicy nie mogę dzwonić przez telefon? Bo nie ma tam sieci. Dlaczego nie ma tam sieci? Bo sygnał nie dociera pod ziemię. Dlaczego sygnał nie dociera pod ziemię? Bo antena jest tak skonstruowana. Dlaczego antena jest tak skonstruowana? Bo nikt nie pomyślał o tym, że ktoś będzie chciał dzwonić pod ziemię. Rozwiązanie: zrobić anteny, które będą działać pod ziemią. To spore uproszczenie, ale pokazuje ono w jaki sposób łatwo uporasz się z problemem pytając: dlaczego?

Jeśli w ten sposób nie uda Ci się wyciągnąć odpowiedzi od osoby, która Cię blokuje lepiej poszukać kogoś innego. Kogo? Człowieka, który nie ma pojęcia o tym, że czegoś się nie da zrobić. Takiego, który ma w sobie coś z dociekliwości jaką mają dzieci. Jeśli uda Ci się zarazić go pomysłem to będzie się dwoić i troić aż w końcu znajdzie rozwiązanie. Oczywiście o ile będzie ono w zasięgu. Znalezienie leku na raka może być trochę ponad siły pierwszoklasisty. Nie jest jednak powiedziane, że nie wpadnie on na jakiś prosty i oczywisty sposób, którego przez lata nie odkryli najwięksi naukowcy.

Kiedy zatem trafisz na tę barierę nie poddawaj się. Pytaj dlaczego i znajdź ludzi, którzy będą twierdzić, że da się rozwiązać ten problem. Zbuduj zespół z zapaleńców niebojących się zmian, ryzyka i popełniania błędów. Z takim kompanami będzie Ci się pracowało zdecydowanie łatwiej. Nikt nie będzie myśleć o tym, że czegoś nie da się zrobić. Każdy będzie zastanawiać się dlaczego tak jest i jak to zmienić. Kiedy już znajdziesz odpowiedź będziesz mógł z dumą podejść do niedowiarków i powiedzieć im: a nie mówiłem, to da się zrobić.

Źródło obrazka: flickr.com (CC) shawncampbell