Badania naukowe łatwe jak nigdy dotąd

W dzieciństwie chciałem zostać naukowcem. Marzeniem było wielkie laboratorium i przeprowadzanie niesamowitych eksperymentów. Jako, że dostanie zestawu małego chemika graniczyło wtedy z cudem, trzeba było sobie radzić na własną rękę. Musiały mi wystarczyć: saletra, cukier i zapałki. Puszczanie „bączków” było niezłą frajdą. Nauczyciele w szkole próbowali nas zarazić chęcią do prowadzenia eksperymentów, ale hodowanie pleśni na kromce chleba nie było aż tak pociągające jak im się wydawało. W ten sposób zaprzepaściłem szansę na zostanie szalonym naukowcem. Kto wie jak potoczyłaby się moja kariera, gdyby wtedy istniał serwis taki jak labguru.com? Dzięki niemu prowadzenie prac w laboratorium i śledzenie wyników eksperymentów jest bardzo proste.

Labguru to nic innego jak wyspecjalizowane serwis umożliwiający zarządzanie projektami naukowymi. Pozwala mieć pod kontrolą wszystkie nasze badania, projekty, materiały, próbki czy też wyniki. Dzięki temu praca w laboratorium może stać się znacznie przyjemniejsza. Oprócz monitorowania prac Labguru umożliwia także tworzenie bazy wiedzy, którą możemy wykorzystać w przyszłości.

Specjalizacja to bardzo mocna strona tego serwisu. Dzięki nastawieniu się na konkretną grupę odbiorców, dla każdego naukowca praca z Labguru będzie bardzo prosta. Dodawanie informacji o próbkach lub badaniach molekularnych podzielone zostało na szereg kategorii, które pozwolą nie tylko zachować porządek, ale również ułatwią wprowadzanie danych i przypisywanie ich do projektów. Z pomocą przyjdą w tym momencie odpowiednio przygotowane formularze.

Dostęp do badań mogą otrzymać również inne osoby. Dzięki temu każda z nich może je na bieżąco uzupełniać i komentować. Niestety ta opcja jest płatna i kosztuje aż $12 miesięcznie za każdego użytkownika. Zrekompensować może nam to usługa czatu grupowego, na którym rozmawiać mogą wszyscy zaangażowani w projekt oraz kilka innych opcji niedostępnych w bezpłatnej wersji. System umożliwia również tworzenie spotkań oraz śledzenie postępów za pomocą kalendarza. W ten sposób wszystkie informacje o naszych badaniach znajdą się w jednym miejscu i zawsze łatwo będziemy mogli z nich skorzystać.

Labguru jest przykładem tego, jak w badaniach naukowych można wykorzystać narzędzia do zarządzania projektami. Grupa docelowa serwisu nie jest specjalnie duża. Na rynku jest jednak zapotrzebowanie na tego typu produkty, ponieważ oferta w tym segmencie jest stosunkowo mała. Twórcy serwisu znaleźli zatem niezagospodarowaną niszę. Łącząc pasję do badań z odpowiednimi narzędziami udało im się stworzyć naprawdę ciekawy i funkcjonalny produkt. Co więcej Labguru może stać się dla nich podstawowym narzędziem umożliwiającym dalszą specjalizację w realizacji produktów i usług dla naukowców. Dzięki temu może udać im się stworzyć całą gamę wąsko wyspecjalizowanych serwisów. A to wszystko w imię nauki.