9 ról w innowacyjności według Bradena Kelleya

Źródło: flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/wi2_photography/5578405780/sizes/s/in/photostream/Każdy z nas ma w życiu do odegrania inną rolę. Bez względu na to gdzie i czym się zajmujemy w łatwy sposób można określić to jaką funkcję pełnimy w danej chwili. W rodzinie jesteśmy wnukami, dziećmi, rodzicami, partnerami. W piłce nożnej możemy stać na bramce, grać w obronie, pomocy, ataku czy też być trenerem. Praca zawodowa do określania roli używa nazwy naszego stanowiska. Różne zawody wymagają różnych predyspozycji. Charakteryzują się również innym podejściem. Czego innego wymaga się od dyrektora, a inną rolę ma jego sekretarka. Podobnie jest w innowacyjności. Braden Kelley – światowej klasy autorytet w dziedzinie innowacyjności – postanowił zmierzyć się z problemem klasyfikacji innowatorów. Efektem jego pracy jest wyróżnienie 9 najpopularniejszych ról w innowacyjności.

1. Rewolucjonista

Lubi zmiany i mógłby wprowadzać je bez końca. Zawsze neguje status quo. Nieustanie dąży do tego, aby zmienić otaczający go świat i zburzyć to wszystko co tak doskonale działa. Rewolucjonista ma w zanadrzu sporo pomysłów i szybko trafia na kolejne. Lubi dzielić się nimi z innymi.

2. Artysta

Ten rodzaj innowatora nie ma tak wielu pomysłów jak inni. Posiada jednak wyjątkową cechę do tworzenia z nich prawdziwych majstersztyków. Jeśli dasz mu słaby pomysł, zrobi z niego dobry. Jeśli będzie to pomysł dobry, w rękach artysty stanie się znakomity.

3. Poszukiwacz

Uwielbia wszelkiego rodzaju problemy. Jego specjalnością jest poszukiwanie rozwiązań na nie. Wszędzie tam gdzie istnieje jakiś problem poszukiwacz znajdzie sposób, aby się z nim rozprawić.

4. Rekrut

Posiada w zanadrzu sporo pomysłów, ale niechętnie dziel się nimi z innymi członkami organizacji. Powodów takiego zachowania może być kilka. Szeregowy może nie zdawać sobie sprawy z tego, że w jakimś miejscu istnieje potrzeba wprowadzenia innowacji, może nie wiedzieć komu taką wiedzę przekazać lub po prostu nie lubi się wychylać ze swoimi pomysłami.

5. Znawca potrzeb

Osoba ta ma częsty kontakt z klientami i rozumie ich potrzeby. Pozwala jej to odkrywać nowe ścieżki do udoskonalania różnych produktów i usług, z których korzystają jego kontrahenci. Możliwe jest to dzięki zgłębieniu istoty problemów na jakie napotykają użytkownicy.

6. Łącznik

Osoba ta potrafi połączyć każdego innowatora z innym. Posiadają dużo kontaktów, które ułatwiają mu wiązanie osoby wywodzącej się z jednej roli z kimś kto uzupełni jego umiejętności.

7. Sędzia

Wie dokładnie czego potrzebuje rynek. Potrafi szybko i bezbłędnie ocenić potencjał każdego pomysłu i jego zyskowność. Realizuje tylko te projekty, które mają szansę na sukces.

8. Magik

Swoje idee wciela w życie. Krok po kroku bez oglądania się na innych. Wpadając na pomysł magik potrafi znaleźć sposób i zasoby, aby go zrealizować.

9. Ewangelista

Potrafi przełożyć każdemu ideę danego pomysłu w prosty i jasny sposób. Dzięki temu posiada zdolność do budowania koalicji, która pomoże mu zrealizować konkretne przedsięwzięcie.

Klasyfikacja stworzona przez Bradena Kelleya daje wyobrażenie na temat tego jak różne może być podejście do tworzenia innowacji. Wynika to z naszej natury ponieważ pomimo wielu podobieństw ludzie bardzo różnią się od siebie. Role pozwalają nam rozpoznać sposób w jaki podchodzimy do innowacji. Nie jest ona jednak nam przypisana na zawsze. Może się zmieniać razem z tym jak sami się zmieniamy. Może być różna w zależności od samego projektu. Bez względu na to, w którym kierunku będziemy ewoluować jedno pozostanie bez zmian. Nasze zamiłowanie do innowacyjności.