10 przykazań innowatora

Źródło Flickr.com cc - http://www.flickr.com/photos/jbtaylor/5304492399/sizes/s/ Zasady są po to żeby ich przestrzegać. Ta prawda chyba nigdy nie przestanie być aktualna. Nawet pomimo tego, że większości z nas łamanie zasad przychodzi zdecydowanie łatwiej niż ich stosowanie. Ale zasady są potrzebne. Proste reguły są niezbędne do tego żeby wszystko funkcjonowało jak należy. Im zasady są prostsze i bardziej przejrzyste, tym lepiej będzie działać to co regulują. To cały sekret ustalania zasad. Czasem ludzi tworzących regulacje ponosi chęć podporządkowania zasadom wszystkiego co dzieje się dookoła nich. Tworzą przepisy na wypadek każdej okoliczności. Te przeradzają się w procedury i nakazy, których trzeba przestrzegać bez względu na wszystko. I tak w krótkim czasie można wytworzyć biurokracyjną machinę, która sparaliżuje każdą pracę. Procedura, procedury obsługi procedury związanej z inną procedurą. Totalny absurd! Niestety również rzeczywistość wielu z nas w codziennej pracy. Jeśli ktoś z Was pracował kiedyś w korporacji to na pewno wie co mam na myśli.

W innowacyjności też trzeba kierować się pewnymi zasadami. Mogłoby się wydawać, że projektowanie innowacji to coś, co nie podlega żadnym regulacjom. Jednak w praktyce okazuje się, że to jak będziesz pracować nad swoim wynalazkiem, może mieć ogromny wpływ na jego ostateczny kształt. Proste zasady są fajne. Ich wprowadzenie znacznie ułatwi Twoją pracę. Oto mój dekalog innowatora:

1. Nie poprzestawaj na tym co już stworzyłeś, stale udoskonalaj swoje pomysły

Nigdy, przenigdy nie osiadaj na laurach. Proces unowocześniania jest nieustanny więc Ty też nie możesz stać w miejscu. Cały świat może Cię kochać za zrobienie czegoś innowacyjnego, ale od tamtej pory będzie wymagać od Ciebie znacznie więcej. Jeśli Twoje rozwiązania są dobre, uczyń z nich świetne. Jeśli już takie są, zrób z nich najlepsze. Kiedy już takie będą i ktoś pomyśli sobie, że lepiej już być nie może zaskocz wszystkich i pokaż im coś naprawdę kosmicznego. Nie ma takiej rzeczy, której nie można by udoskonalić.

2. Szukaj nowych zastosowań do już istniejących rozwiązań

Jeśli coś dobrze spisuje się w jednym miejscu sprawdź czy nie można tego użyć do robienia czegoś zupełnie innego. Obserwuj proste rozwiązania i szukaj dla nich zastosowań w czymś do czego absolutnie nie zostały stworzone. Obserwuj naturę. Ona od milionów lat szuka użytku dla różnych mechanizmów w różnych miejscach, stale je przy tym udoskonalając. Przewracaj cały świat do góry nogami. Patrz z innej perspektywy. Nabierz dystansu. Odkryj nowe spojrzenie na otaczającą Cię rzeczywistość. Czasem potrzeba trochę czasu żeby zobaczyć coś oczywistego.

3. Dzień bez burzy mózgów jest dniem straconym

Im częściej snujesz nowe idee tym łatwiej będzie Ci to przychodzić. Bądź odważny i niech takie też będą Twoje pomysły. Zapisuj je wszystkie. Dzięki temu wśród setek propozycji znajdziesz kilka takich, które mogą zadziwić świat. Wymyślaj, dyskutuj, spieraj się, wymieniaj poglądy. Rób to tak często jak tylko się da. Każdego dnia znajdź chwilę żeby marzyć.

4. Słuchaj głosu użytkowników

Jeśli robisz coś dla ludzi, nie obawiaj spytać się ich o to jak obierają to co chcesz im dać. Pytaj odbiorców o zdanie na każdym etapie tworzenia i realizacji projektu. Nie uszczęśliwiaj ludzi na siłę. Użytkownicy i docelowi odbiorcy danego produktu wiedzą lepiej od Ciebie jak ma on działać. Nie zamykaj się na krytykę. Nie jesteś wszechwiedzący. Wprowadź poprawki jakich oczekują. Każdemu nie dogodzisz więc naucz się również iść na kompromis. Im wcześniej dostosujesz produkt do wymagań odbiorców tym mniej kosztować będą późniejsze zmiany.

5. Nie zabijaj kreatywności

Nie popadaj w rutynę. Nie zamykaj się na nowe pomysły, choćby nie wiadomo jak bardzo były absurdalne. W każdej wizji jest coś, co można później wykorzystać. Nie zamykaj ust ludziom, którzy mają coś do powiedzenia. Nie neguj automatycznie wszystkich propozycji. Nie bój się podejmować ryzyka. Jeśli zaczniesz bać się zmian, zabijesz kreatywność.

6. Nie komplikuj

Im coś jest prostsze tym lepiej. Tak jest z zasadami tak też jest z funkcjonalnościami czy też całymi projektami. Konkrety zamiast faszerowania projektu 1000 dodatkowymi funkcjami. Skup się na realizacji tych podstawowych. Ludzie boją się skomplikowanych rzeczy, bo nie potrafią ich obsługiwać. Im prostszy w obsłudze będzie Twój produkt, tym więcej użytkowników z chęcią będzie go używać.

7. Nie kopiuj cudzych pomysłów

Nie powielaj tego co wymyślają inni. Nie kradnij czyjejś inwencji. Szansa na zrobienie tego lepiej niż pierwowzór maleje drastycznie z każdym dniem. Powielając czyjeś pomysły powielasz również błędy.Jeśli już czerpiesz z cudzych rozwiązań staraj się dostosować je do swoich potrzeb i środowiska. Jeśli rynek jest już nasycony, a Tobie brakuje danego rozwiązania, zastanów się 2 razy czy wchodząc do stawki na samym końcu osiągniesz jakiekolwiek korzyści. Kopiowanie w całości tego co zrobił ktoś inny nie jest innowacyjne.

8. Nie uciekaj od prototypów

Zawsze staraj się tworzyć prototypy tego co projektujesz. Na komputerze, na kartce papieru, nawet na serwetce w kawiarni. Prototyp nie musi być idealny i nafaszerowany fajerwerkami. Pokazanie jak coś ma działać nie musi od razu oznaczać idealnego odwzorowania. Im lepszy prototyp tym łatwiej będzie wykonać to co zaplanowałeś komuś, kto nie ma o tym pojęcia, ale wieczne dopracowywanie prototypu może się skończyć tym, że nie będziesz mieć czasu aby popracować nad prawdziwym produktem.

9. Rozwiązuj problemy, zaspokajaj potrzeby, projektuj doświadczenia

Niech tworzone przez Ciebie innowacje rozwiązują konkretne problemy. Dzięki temu stworzysz coś co przyda się ludziom i będą chcieli z tego skorzystać. Niech każdy Twój produkt wzbudza w ludziach pozytywne skojarzenia i odwołuje się do doświadczania czegoś nowego. Czegoś prostego, łatwego, pożytecznego i potrzebnego. Dzięki temu będą mogli zaspokajać swoje potrzeby. Szczęśliwi odbiorcy jak magnes przyciągną kolejnych.

10. Nigdy nie stawiaj zysków na pierwszym miejscu

Pieniądze są ważne, ale postaraj się nie myśleć o innowacjach tylko przez pryzmat robienia kasy. Każde przedsięwzięcie musi być zyskowne, ale nie pozwól na to by chęć zysku przesłoniła całą resztę. Myśląc ciągle o pieniądzach nie będziesz mógł skupić się na tym co jest podstawą tego co robisz. Finansowanie projektu, zadbanie o optymalny model biznesowy to coś o czym nie możesz zapominać. Możesz jednak od razu zapomnieć o myśleniu o tym ile milionów na tym zarobisz. Na pierwszym miejscu stawiaj pomysł, który będzie mieć za zadanie rozwiązywać konkretne problemy. Jeśli produkt końcowy będzie dobry ludzie sami za niego zapłacą. Jeśli stworzysz coś co sprosta wymaganiom klientów, pieniądze pojawią się szybciej niż Ci się to wydaje.

Zastanów się nad tym jakimi zasadami Ty kierujesz się w tworzeniu innowacji lub prowadzeniu takich projektów. Na pewno znajdzie się wśród nich kilka z tych, które tu opisałem. Być może u Ciebie brzmią one nieco inaczej. Masz też na pewne sprawy zupełnie inne spojrzenie. Ale to dobrze. Gdyby wszyscy na świecie byli tacy sami, to byłoby tu strasznie nudno. Spróbuj spisać własny dekalog. Wprowadź go w życie i nie zapomnij go później przestrzegać.